W Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie trwa seria szkoleń z medycyny pola walki. W kursach biorą udział medycy, m.in. przedstawiciele służb mundurowych, którzy chcą udoskonalić wiedzę na temat udzielenia pomocy rannym, np. po postrzałach czy wybuchach.

Szkolenie nazywa się "Trauma Room II". Jego nazwa nawiązuje do odpowiednika szpitalnego oddziału ratunkowego w polskim szpitalu wojskowym w bazie Ghazni w Afganistanie. Zajęcia przygotował Oddział Medycyny Pola Walki i Symulacji Medycznej WIM w ramach projektu "Poprawa bezpieczeństwa i ochrona żołnierzy na misjach poprzez działanie w obszarach wojskowo-medycznym i technicznym - AFGAN".
Projekt współfinansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W pierwszym cyklu szkoleniowym, przeprowadzonym w 2017 r., wzięło udział ok. 750 osób. W drugim - wyższym etapie - przeszkolonych zostanie ok. 100 żołnierzy.
- Ponad 90 proc. żołnierzy rannych w misjach było leczonych w naszej placówce. To niosło za sobą konkretne konsekwencje. Po pierwsze podnosiliśmy swoje umiejętności w zakresie profesjonalnego udzielania pomocy medycznej tej grupie poszkodowanych, ale jednocześnie budowaliśmy kompetencje po to, aby stworzyć profesjonalny system szkoleniowy, aby zbudowaną na podstawie tych doświadczeń wiedzę przekazać kolejnym pokoleniom medyków - powiedział dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. Grzegorz Gielerak.
Dodał, że na podstawie tej wiedzy opracowano cykl szkoleń przeznaczonych zarówno dla medyków w mundurach, jak i dla cywili.
Jednym z takich szkoleń jest właśnie "Trauma Room II". Szef WIM poinformował, że szkolenia cieszą się dużym zainteresowaniem przede wszystkim przedstawicieli służb mundurowych, głównie jednostek specjalnych policji i wojska.
Dwudniowe kursy prowadzone są przy użyciu najnowocześniejszych symulatorów medycznych. Scenariusze odgrywane podczas kursów oparto na analizie najczęstszych przyczyn zgonów rannych żołnierzy: masywnych krwotokach, niedrożności dróg oddechowych czy odmie.
W trakcie symulacji instruktorzy przyglądają się podejmowanym przez zespół czynnościom za lustrem weneckim. Po przeprowadzonej symulacji prowadzący szkolenie omawiają pracę zespołu, wskazując na ich dobre i złe zachowania.
Dotychczas w "Trauma Room II" wzięli udział żołnierze m.in. z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej z Warszawy, Jednostki Wojskowej Formoza z Gdyni, 15 Brygady Zmechanizowanej z Giżycka i 1 Brygady Pancernej z Wesołej.


KOMENTARZE (0)