PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

W tych zawodach szczepienia przeciw COVID-19 pozostaną obowiązkowe

Od 16 maja stan epidemii zostanie zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego. Szczepienia medyków przeciw COVID-19 pozostaną obowiązkowe. Resort zdrowia skierował do konsultacji projekt rozporządzenia w tej sprawie.

  • Autor: PAP/JP
  • 10 maj 2022 16:22
W tych zawodach szczepienia przeciw COVID-19 pozostaną obowiązkowe
Obowiązek szczepień stosuje się do osób, które nie mają przeciwwskazań zdrowotnych do szczepienia (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Ministerstwo wyjaśnia, że szczepienia ochronne są skuteczną metodą zapobiegania zachorowaniom na choroby zakaźne zarówno w wymiarze przeciwdziałania zachorowaniom u osoby poddanej szczepieniom ochronnym (prewencji indywidualnej), jak również kształtowania odporności całej populacji na zachorowania (prewencji zbiorowej).

Dlatego regulacja o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego kontynuuje obowiązek szczepień przeciwko COVID-19, nałożony na określone osoby w stanie epidemii, a także zawiera regulację dotyczącą posiadania przez nie ważnego unijnego cyfrowego zaświadczenia covid.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Obowiązkowi szczepień przeciwko COVID-19 podlegać będą w myśl projektu m.in. osoby wykonujące zawód medyczny w podmiotach prowadzących działalność leczniczą oraz osoby pracujące w tych podmiotach, inne niż wykonujące zawody medyczne. Szczepienia przeciw COVID-19 będą obowiązkowe także dla osób realizujących usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej lub w punkcie aptecznym oraz dla studentów kształcących się na kierunkach przygotowujących do wykonywania zawodu medycznego.

Obowiązek szczepień - jak przypomina MZ - stosuje się do osób, które nie mają przeciwwskazań zdrowotnych do szczepienia.

W przypadku nieposiadania przez te osoby ważnego unijnego cyfrowego zaświadczenia covid są one obowiązane mieć negatywny wynik testu antygenowego lub molekularnego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego każdorazowo, nie później jednak niż w ciągu 48 godzin od momentu rozpoczęcia pracy, nauki, czynności zawodowych lub fachowych. Co istotne, testy te nie będą finansowane ze środków publicznych.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W tych zawodach szczepienia przeciw COVID-19 pozostaną obowiązkowe

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA