×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

W szpitalach zabrakło pieniędzy na podwyżki. "Skandal i chaos"

Suchej nitki na realizacji ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w placówkach medycznych nie zostawili uczestniczący w poniedziałkowym posiedzeniu senackiej komisji zdrowia przedstawiciele szpitali. Na wypłacenie podwyżek pieniędzy brakuje w aż 146 z ok. 250 powiatowych lecznic.

W szpitalach zabrakło pieniędzy na podwyżki. "Skandal i chaos"
Senacka komisja zdrowia zajęła się 5 września ustawowymi podwyżkami w placówkach medycznych (Fot. PAP/Radek Pietruszka)
REKLAMA
  • W wielu szpitalach ze względu na znaczny wzrost kosztów i inflację środki przekazywane przez NFZ są niewystarczające, by realizować ustawowe podwyżki płac minimalnych w ochronie zdrowia
  • Dzieje się tak, mimo że NFZ przeznaczył w sierpniu dodatkowe 350 mln zł na świadczenia zdrowotne. Dyrektorzy szpitali, jeśli nie chcą złamać prawa, powinni wypłacać podwyżki
  • - Jeśli tego nie zrobimy, przegramy w sądzie pracy. Wtedy będziemy musieli wypłacić wszystko wraz należnymi odsetkami - przestrzega Wojciech Konieczny, senator i dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie.

Przypomnijmy, że ustawa - regulująca wzrost najniższych wynagrodzeń w podmiotach leczniczych (średnio 22-procentowy) - weszła w życie 29 czerwca, a podwyżki miały być wypłacane od 1 lipca.

Czytaj też: Powiaty i szpitale wnioskują do NIK o kontrolę finansowania świadczeń zdrowotnych

Kto wymyślił ten algorytm?

Mimo że już ok. 90 proc. placówek ochrony zdrowia podpisało stosowne aneksy do umów z NFZ, nadal są ogromne problemy z wypłacaniem podwyżek. Okazuje się, że w wielu podmiotach, m.in. ze względu na wzrost kosztów i inflację, przekazywane środki są niewystarczające, by realizować tzw. ustawę podwyżkową.

Dzieje się tak, niezależnie od tego, że NFZ przeznaczył w sierpniu dodatkowe 350 mln zł na świadczenia zdrowotne. Jak poinformował w poniedziałek, 5 września Związek Powiatów Polskich, nadal w aż 146 z około 250 powiatowych lecznic brakuje pieniędzy na wypłacenie ustawowych podwyżek.

Temu problemowi poświęcone było poniedziałkowe (5 września) posiedzenie senackiej komisja zdrowia.

Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy: Dyrektorzy szpitali podpisywali aneksy z NFZ pod przymusem chwili (Fot. PAP/Leszek Szymański)
Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy: Dyrektorzy szpitali podpisywali aneksy z NFZ pod przymusem chwili (Fot. PAP/Leszek Szymański)

"Dyrektorzy szpitali podpisywali aneksy pod przymusem chwili"

- Panuje chaos. Nadal nie wiemy, w jaki sposób oszacowano koszty funkcjonowania szpitali oraz jakie dane wzięte zostały pod uwagę przy tworzeniu algorytmu, zgodnie z którym mają być wypłacane podwyżki minimalnych wynagrodzeń w podmiotach leczniczych - mówiła Beata Małecka-Libera, wiceprzewodnicząca senackiej komisji zdrowia.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W szpitalach zabrakło pieniędzy na podwyżki. "Skandal i chaos"
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA