PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

W Poznaniu powstał nowy oddział kardiochirurgii. Problemem będą kadry

  • Autor: pap/mg
  • 1 paź 2019 21:22

Nowy oddział kardiochirurgii dziecięcej i pięć sal operacyjnych otwarto we wtorek (1 października) w poznańskim szpitalu klinicznym im. Karola Jonschera. Według lekarzy dzięki temu w placówce będzie mogło być leczonych prawie dwa razy więcej dzieci z chorobami układu krążenia.

W Poznaniu powstał nowy oddział kardiochirurgii. Problemem będą kadry
(Fot. Fotolia)
REKLAMA
  • Do tej pory w szpitalu działały cztery sale operacyjne. W ramach przebudowy placówki w osobnym skrzydle powstało pięć nowych bloków, w których m.in. można ustalać poziom temperatury i wilgotności.
  • - Problemem stają się kadry (…) Brakuje nam co najmniej czterech anestezjologów, kardiologa, pediatry - wyliczał kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Michał Wojtalik.
  • Obecny na uroczystości otwarcia nowych oddziałów wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski ocenił, że projekty takie jak nowy oddział kardiochirurgii dziecięcej w szpitalu im. K. Jonschera to m.in. "skok do przodu, przed kryzysem kadrowym, który mamy".

- Mieliśmy żagiel, a nie mieliśmy wiatru, teraz mamy chyba wszystko. Mamy świetnie wyszkolony zespół od instrumentariuszek przez pielęgniarki po lekarzy, brakowało nam miejsca, czyli warsztatu pracy - powiedział kierownik Kliniki Chirurgii, Traumatologii i Urologii Dziecięcej prof. Przemysław Mańkowski.

Do tej pory w szpitalu działały cztery sale operacyjne. W ramach przebudowy placówki w osobnym skrzydle powstało pięć nowych bloków, w których m.in. można ustalać poziom temperatury i wilgotności.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Mamy dużo nowszy, lepszy sprzęt, dużo lepsze warunki, bo to jest też ważne. Chirurg nie może pracować w lecie w temperaturze 40 stopni Celsjusza - powiedział Mańkowski.

Na miejsce dotychczasowych czterech sal operacyjnych zostanie przeniesiony oddział intensywnej terapii i oddział chirurgiczny. Na piętrze nad nowymi blokami operacyjnymi zbudowano nowy oddział kardiochirurgii dziecięcej.

Jak podkreślał kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej prof. Michał Wojtalik, do tej pory pacjenci i personel mieli do dyspozycji pomieszczenia o łącznej powierzchni 150 m kw. W ostatnich latach w klinika przeprowadzała operacje u maksymalnie 360 pacjentów rocznie.

- Te 150 m kw. okazało się nie do wytrzymania, za ciasne - powiedział Wojtalik.

Obecnie klinika będzie funkcjonować na 1 tys. m kw. Oddział został wyposażony w 24 łóżka w tym 13 stanowisk intensywnej terapii oraz pomieszczenia socjalne dla personelu i rodziców małych pacjentów.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Poznaniu powstał nowy oddział kardiochirurgii. Problemem będą kadry

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA