PARTNERZY PORTALU

W Polsce brakuje lekarzy. Rozwój e-medycyny jest koniecznością

  • Autor: PAP/RAF
  • 12 sty 2020 9:27

Polska zajmuje ostatnie miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby lekarzy na 1000 mieszkańców. Społeczeństwo się starzeje, liczba pacjentów stale wzrasta. Rozwiązaniem dla polskiej służby zdrowia jest cyfryzacja i telemedycyna – oceniają eksperci.

W Polsce brakuje lekarzy. Rozwój e-medycyny jest koniecznością
Nowoczesne rozwiązania IT pozwalają ograniczyć błędy (fot. pixabay)
REKLAMA
  • Z raportu "Health at a Glance 2018" wynika, że w UE zajmujemy ostatnie miejsce pod względem liczby lekarzy na 1000 mieszkańców - w Polsce jest to wskaźnik 2,4 (na 1000), podczas gdy średnia europejska wynosi 3,8. 
  • Model opieki zdrowotnej oparty na nowoczesnych rozwiązaniach IT od lat doskonale sprawdza się w wielu krajach Europy, jak Dania, Islandia, Szwecja, Holandia czy też Estonia, która wprowadziła e-recepty w 2010 roku. 
  • Jak przypomniał Gontkiewicz, Ministerstwo Zdrowia intensyfikuje prace nad cyfryzacją polskiej służby zdrowia.

Braki kadrowe w ochronie zdrowia - zarówno lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), jak i specjalistów - stanowią już dziś problem na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że do 2030 r. państwa będą musiały się zmierzyć z niedoborem łącznie ok. 18 mln pracowników medycznych. Jednocześnie zapotrzebowanie na nich będzie rosło ze względu na starzenie się społeczeństw oraz wzrost liczby pacjentów z chorobami przewlekłymi.

Polska jest krajem Unii Europejskiej, który już teraz odczuwa duże niedobory kadry lekarzy. Z raportu "Health at a Glance 2018" wynika, że w UE zajmujemy ostatnie miejsce pod względem liczby lekarzy na 1000 mieszkańców - w Polsce jest to wskaźnik 2,4 (na 1000), podczas gdy średnia europejska wynosi 3,8. 

Czytaj też: Rutynowa morfologia w ramach medycyny pracy? To może ratować życie

Bez rozwiązań, takich jak telemedycyna oraz cyfryzacja ochrony zdrowia (tzw. e-medycyna), coraz trudniej będzie zapewnić pacjentom odpowiednią jakość opieki medycznej, ocenił przewodniczący zespołu ds. monitorowania naruszeń w ochronie zdrowia w Okręgowej Radzie Lekarskiej, lek. Michał Gontkiewicz.

Model opieki zdrowotnej oparty na nowoczesnych rozwiązaniach IT od lat doskonale sprawdza się w wielu krajach Europy, jak Dania, Islandia, Szwecja, Holandia czy też Estonia, która wprowadziła e-recepty w 2010 roku.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Polsce brakuje lekarzy. Rozwój e-medycyny jest koniecznością

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA