W Polsce brakuje lekarzy, bo liczba rezydentur się nie zwiększa

O tym, że w polskim systemie dotkliwie brakuje lekarzy mówi się od dawna. Poprawę jego funkcjonowania miała zapewnić większa liczba rezydentur. Jednak w sesji jesiennej w stosunku do roku poprzedniego zwiększono ich liczbę jedynie o 36. Resort zdrowia zapowiada, że za rok na specjalizacje lekarskie dostanie się o 3 tysiące osób więcej niż obecnie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Polsce brakuje lekarzy, bo liczba rezydentur się nie zwiększa

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekZdrowia.pl (Katarzyna Lisowska)

www.rynekzdrowia.pl

16 paź 2014 9:38


Jak informuje nas Krzysztof Bąk, rzecznik resortu zdrowia w postępowaniu kwalifikacyjnym na specjalizacje lekarskie i lekarsko-dentystyczne przeprowadzanym w terminie 1-31 października 2014 przyznano 2500 miejsc rezydenckich .

Czytaj też: Polska na ostatnim miejscu w Europie. Brakuje nam lekarzy

- Rezydentury rozdzielone zostały równomiernie na wszystkie dziedziny i województwa, ze szczególnym uwzględnieniem m.in. geriatrii i dziedzin ściśle powiązanych z leczeniem chorób geriatrycznych (diabetologia, ortopedia i traumatologia narządu ruchu, rehabilitacja medyczna, reumatologia) oraz dziedzin onkologicznych i pediatrycznych - informuje rzecznik.

Kiedy więcej?

To jest o 36 miejsc więcej niż w październiku 2013 r., ale dokładnie tyle samo co w 2011 i 2012 r.

Biorąc pod uwagę, że w sesji wiosennej liczba rezydentur (500) w stosunku do roku ubiegłego była mniejsza o 36, to w sumie na specjalizację lekarskie i w 2014 r. dostanie się tyle samo młodych lekarzy co w 2013 r.

Czytaj też: Szpitale we wschodniej Polsce chętnie zatrudniłyby lekarzy z Białorusi i Ukrainy

Te liczby niejako stoją w sprzeczności z deklaracjami ministra zdrowia o wysiłkach na rzecz zwiększenia ilości specjalizujących się lekarzy. Krzysztof Bąk zapewnia nas jednak, że w przyszłym roku resort planuje się, aby na rezydentury finansowane z budżetu trafiło o 3 tysiące więcej osób niż w roku bieżącym.

Liczba przyznanych rezydentur zdecydowanie nie pokrywa zapotrzebowania jakie zgłosiły poszczególne województwa i tak np. województwo małopolskie wnioskowało o przyznanie 412 rezydentur, a otrzymało 257 rezydentur.

Jak informuje nas Jan Brodowski, rzecznik wojewody małopolskiego w specjalizacji choróby wewnętrzne wnioskowano o 65 rezydentur - przyznano 20, w chirurgii ogólnej wnioskowano o 25 rezydentur - przyznano 8 rezydentur, a w psychiatrii na potrzebnych zdaniem wojewody 25 przyznano 3.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.