PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

W Polsce brakuje aż 68 tys. lekarzy? Konieczna odbudowa kadr medycznych

  • Autor: PAP/RAF
  • 9 gru 2019 10:21

Szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że "Odbudowa kadr medycznych to jeden z priorytetów ministerstwa i jedno z podstawowych wyzwań ochrony zdrowia w Polsce".

W Polsce brakuje aż 68 tys. lekarzy? Konieczna odbudowa kadr medycznych
Adobe Stock
REKLAMA

Szef resortu zdrowia w rozmowie z "SE" był pytany o fakt, że brakuje w Polsce aż 68 tys. lekarzy.

"Odbudowa kadr medycznych to jeden z priorytetów ministerstwa i jedno z podstawowych wyzwań ochrony zdrowia w Polsce. Trzeba być jednak precyzyjnym, kiedy podajemy takie dane. Z danych Naczelnej Izby Lekarskiej, która rejestruje wszystkich lekarzy mających prawo wykonywania zawodu, nie wynika, żebyśmy znacząco odstawali od średniej europejskiej" - zauważył Szumowski.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Raport Manpower Group: brakuje lekarzy, pielęgniarek i salowych

"Rejestr NRL podaje na 30 września br., że mamy w Polsce 140 420 lekarzy wykonujących zawód i 38 451 lekarzy dentystów wykonujących zawód. Podliczając wskaźnik liczby lekarzy na tysiąc mieszkańców, to wynika z niego, że to 3,6. Dokładnie tyle, ile wynosie średnia europejska według OECD. W przypadku lekarzy i lekarzy dentystów razem wychodzi 4,65. Biorąc pod uwagę lekarzy wystawiających e-zwolnienia, to jest to więcej. Ponad 149 tys. lekarzy, a przecież wiemy, że część lekarzy zwolnień nie wystawia" - przypomniał Szumowski.

Dopytany dlaczego zatem, mówi się, że jesteśmy w "ogonie Europy" minister zdrowia powiedział, że "według OECD wskaźnik liczby lekarzy w Polsce wynosi 2,38".

"Tyle że oni biorą pod uwagę lekarzy według raportów podmiotów leczniczych. Przez to ujmuje się tam głównie lekarzy pracujących w szpitalnictwie publicznym. W przypadku niektórych grup, jak np. pracownicy przychodni, dane te są niedokładne, a te grupy pominięte" - wskazał Szumowski.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: W Polsce brakuje aż 68 tys. lekarzy? Konieczna odbudowa kadr medycznych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • i co z tego wynika? 2019-12-10 13:14:13

    Jest coraz gorzej, i ze służbą zdrowia i świadczeniami; lekarze odsylają pacjentów, nie chcą wystawiać skierowań na badania, bo wystawią sprawnie zlecenie na to, co im się opłaca - typu - ortopeda na operację, bo co obchodzi rehabilitacja... Leków na powszechne, ale i trudne choroby brakuje. Dobry lekarz - ze świecą szukaj. Fikcją jest państwowa służba zdrowia, bo jak ktoś chce mie sprawnie wykonane badania, konsultację, nie ma wyjścia, jak udać się prywatnie. O ile ma pieniądze

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA