PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

W MZ powstał zespół ds. strategii rozwoju pielęgniarstwa

  • Autor: PAP/JS
  • 26 kwi 2017 20:12

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł powołał zespół ds. opracowania strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce. Zespół ma zakończyć prace do 31 października. Jego zdaniem będzie przedstawienie propozycji, które pomogą rozwiązać problemy środowiska.

W MZ powstał zespół ds. strategii rozwoju pielęgniarstwa
Zespół ma zakończyć swoją działalność po realizacji zadania, czyli po opracowaniu strategii, nie później jednak niż do 31 października br. Fot. Archiwum
REKLAMA

• Powołanie zespołu szef MZ zapowiedział przed miesiącem, 27 marca, podczas debaty na temat problemów pielęgniarstwa i położnictwa.

• Radziwiłł mówił, że strategia będzie aktem kompleksowym, a w skład zespołu wejdą m.in. przedstawiciele środowiska pielęgniarek i położnych, prawnicy i przedstawiciele rządu, a także że jego pracami pokieruje wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Konieczne jest przygotowanie takiego wspólnego dokumentu, który byłby nie tylko życzeniem jednej strony, ale zaakceptowanym przez wszystkich zainteresowanych" - ocenił w marcu minister.

Na mocy zarządzenia ministra w skład zespołu, który ma opracować strategię, weszli m.in. sekretarz stanu w MZ, pracownicy ministerialnego Departamentu Pielęgniarek i Położnych, reprezentanci ministerstw: nauki i szkolnictwa wyższego; edukacji narodowej; rodziny, pracy i polityki społecznej, a także przedstawiciele Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego i Polskiego Towarzystwa Położnych. W skład zespołu powołano także m.in. konsultantów krajowych w dziedzinach: pielęgniarstwo, pielęgniarstwo rodzinne, pielęgniarstwo ginekologiczne i położnicze oraz przedstawiciela Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zespół ma zakończyć swoją działalność po realizacji zadania, czyli po opracowaniu strategii, nie później jednak niż do 31 października br.

Radziwiłł mówił pod koniec marca, że w resorcie zdrowia trwają prace nad nowelizacją ustawy o zawodach pielęgniarek i położnych w zakresie kształcenia podyplomowego, w szczególności jego podnoszenia na wyższy poziom poprzez wprowadzenie systemu akredytacji Ministra Zdrowia dla podmiotów, które uczestniczą w kształceniu podyplomowym.

Zapewnił, że nie jest planowana likwidacja licencjackich i magisterskich studiów pielęgniarskich. "Natomiast rozmawiamy o wzmocnieniu sytuacji, pracy pielęgniarek (...) poprzez zawody pomocnicze" - powiedział. Wskazał wówczas, że pielęgniarkom mogłyby pomagać np. asystentki, które nie miałyby wykształcenia wyższego.

W Centralnym Rejestrze Pielęgniarek i Położnych na koniec ub. r. było ok. 310 tys. pielęgniarek i położnych; swój zawód wykonywało niespełna 250 tys. z nich. Z ubiegłorocznego raportu NRPiP wynika, że w Polsce przypada średnio 5,2 pielęgniarki na 1000 mieszkańców, podczas gdy np. w Szwajcarii - 16, w Dani - 15, a w Czechach i Słowenii - 8. Zdecydowana większość pielęgniarek jest pomiędzy 41. a 65. rokiem życia. Średnia wieku w tej grupie zawodowej to obecnie 48 lat. 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W MZ powstał zespół ds. strategii rozwoju pielęgniarstwa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA