PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

W 2017 roku L4 bierzemy na 10 dni

  • Autor: GP
  • 27 kwi 2017 15:46

W Polsce w pierwszym kwartale 2017 roku chorobowe dla pracownika trwało 10 dni. Zarządzanie tym zjawiskiem wymaga dzisiaj bardziej metodycznego podejścia.

W 2017 roku L4 bierzemy na 10 dni
Chorobowe Polaków najczęściej trwa około 9 do 10 dni. (fot.: publicdomainpictures.net)
REKLAMA

• W  2014 i 2015 roku liczba zwolnień lekarskich branych przez Polaków rosła w skali rok do roku.

• W 2017 roku od stycznia do marca Polacy spędzali w łóżku około 10 dni. Na tyle średnio wypisywano zwolnienia lekarskie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• By dokładniej analizować i mierzyć to zjawisko, powstał Conperio Indeks. Znane są już wyniki zagregowane za I kwartał tego roku.

• Niestety w Polsce często L4 jest nie tylko sposobem na dojście do zdrowia. Spełnia rolę np. dodatkowego urlopu lub walki ze stresem.

Sytuacja, gdy pracownika brakuje z powodu choroby, to częsty scenariusz w każdej firmie, zwłaszcza na początku roku, który charakteryzuje się zachorowaniami na grypę. Wychodząc na przeciw szerszego zarządzania tą przestrzenią zarządzania ludźmi, opracowano nową metodę mierzenia absencji chorobowej.

Biorąc pod uwagę, że w 2014 roku Polacy przebywali na zwolnieniu lekarskim 212 milionów dni, natomiast w 2015 roku już 266 milionów dni, widać rosnącą potrzebę analizy zjawiska.

W styczniu, lutym i marcu chorowaliśmy średnio 10 dni

Narzędziem, które ma odpowiedzieć na taki stan rzeczy jest Conperio Indeks. To analiza statystyczna, którą wypracowała firma Conperio. Działa ono od kilku lat i agreguje informacje z pokaźnej liczby podmiotów gospodarczych.

Zgodnie z ustaleniami Conperio, średnia długość trwania zwolnienia lekarskiego to w przybliżeniu 10,5 dnia roboczego. W firmach o ustabilizowanej sytuacji liczba ta nie przekroczyła 9 dni w pierwszym kwartale 2017. Pozostałe podmioty notują średni czas trwania zwolnienia za pierwszy kwartał  2017 w przedziale od 11,5 do 12,5 dnia roboczego.

Dane w powyższej tabeli to procent równy liczbie opuszczonych godzin pracy podzielony przez liczbę wszystkich godzin pracy, pomnożony przez średnią liczbę utraconych roboczogodzin w przeliczeniu na rozporządzalną liczbę roboczogodzin na jednego pracownika.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W 2017 roku L4 bierzemy na 10 dni

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA