Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, zmiany: Nowelizacja przyjęta. Fizjoterapeuci będą protestować

• Sejmowa komisja zdrowia przyjęła w pierwszym czytaniu projekt nowelizujący ustawę o zawodzie fizjoterapeuty.
• Zmiana przepisów nie przewiduje powołania samorządu zawodowego tej grupy.
• Znacząco zawęża także jej uprawnienia zawodowe.
• Fizjoterapeuci zapowiadają protest przed Sejmem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, zmiany: Nowelizacja przyjęta. Fizjoterapeuci będą protestować

PODZIEL SIĘ


Autor: Rynek Zdrowia/AT

www.rynekzdrowia.pl

17 maj 2016 19:55


Posłanka Józefa Hrynkiewicz ( PiS) w uzasadnieniu projektu nowelizacji podkreślała, że uchwalona 25 września ub.r. ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, która ma wejść w życie 31 maja, wymaga zmian.

Nowela jest właśnie odpowiedzią na tę potrzebę. - Usuwa wątpliwości, na które wskazywano w przyjętej ustawie. Nowe przepisy akcentują zróżnicowanie kwalifikacji i wykształcenia tej grupy zawodowej, co musi uwzględniać uprawnienia fizjoterapeutów , a czego brakuje w obecnej ustawie. Regulują współpracę z lekarzem, wgląd do dokumentacji medycznej, czy odpowiedzialność zawodową - wyjaśniała.

Posłanka przyznała, że nowela nie przewiduje powołania samorządu zawodowego tej grupy - bo jak wyjaśniała - nie ma obecnie katalogu i rejestru fizjoterapeutów.

Posłowie opozycyjni jak i obecni na komisji przedstawiciele fizjoterapeutów stanowczo występowali przeciwko próbom wprowadzenia zmian do ustawy. Jak podkreślali pierwsze czytanie ustawy powinno mieć miejsce na posiedzeniu Sejmu nie w komisji, gdyż całkowicie zmienia przyjęte już ustawą prawa, jak chociażby likwiduje powołany ustawą samorząd.

Poseł Rajmund Miller wskazywał, że nowela w jego opinii jest przygotowana pod dyktando wąskiego lobby lekarskiego. - Niezrozumiałe jest uzasadnienie konieczności wprowadzenia nowelizacji do ustawy, która jeszcze nie weszła w życie, zatem nie ma argumentów, że działa źle - komentował.

Ostatecznie komisja przyjęła projekt nowelizacji w pierwszym czytaniu.

Fizjoterapeuci zapowiedzieli, że w środę (18 maja) zjawią się przed Sejmem, gdzie będą protestować przeciwko noweli.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

4 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Opinia 2016-05-18 22:32:32

Skierowanie na fizjoterapię od lekarza pierwszego kontaktu to glupota, niedopuszczalna, bo zwiększy tylko KOLEJKI do lekarzy pierwszego kontaktu....

aan 2016-05-18 21:19:22

Brak słów ....Ciekawe czemu w większości krajów Unii Europejskiej zupełnie inaczej podchodzi się do tego zawodu a u nas jak zwykle ciemnogród , ale oczywiście wszystko tłumaczy olbrzymia chęć zysku pewnej grupy zawodowej która działa niczym MAFIA .....

Elektronik 2016-05-18 18:36:07

Takie potworki jak ta nowela tworzą potwory, które nie mają o tym zielonego pojęcia. A raczej pojęcie mają ich mocodawcy - czyli lobby lekarskie na czele z Radziwiłłem... Ciekawe na ile została ta nowela wyceniona i komu się ona opłaca bo na pewno nie tym najciężej pracującym czyli fizjoterapeutom. Co jeszcze ta "dobra, zmiana" pisowa pogrzebie?