PARTNERZY PORTALU

Gertruda Uścińska: Lekarze przekonali się do e-zwolnień. Usprawniają ich pracę

  • Autor: PAP/AT
  • 7 sty 2019 16:27

Lekarze docenili korzyści, jakie niesie elektronizacja zwolnień lekarskich i zauważyli, że ich obowiązki uległy ograniczeniu dzięki e-ZLA. Świadczy o tym fakt, że w pierwszych dniach stycznia w całej Polsce już tylko w odniesieniu do 130 lekarzy odnotowaliśmy wystawienie papierowego zwolnienia. Liczba ta spada z tygodnia na tydzień, również dzięki bezpośredniemu kontaktowi i wsparciu oferowanemu tym lekarzom przez ZUS - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Gertruda Uścińska: Lekarze przekonali się do e-zwolnień. Usprawniają ich pracę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Od 1 grudnia w całej Polsce lekarze mogą wystawiać zwolnienia wyłącznie w postaci elektronicznej.
  • W całym kraju ponad 99 proc. lekarzy wystawia elektroniczne zwolnienia – poinformowała Gertruda Uścińska.
  • Myślę, że lekarze przekonali się do tego rozwiązania, stwierdzając, że jest ono dużym usprawnieniem ich pracy – podkreśliła.

Od 1 grudnia w całej Polsce lekarze mogą wystawiać zwolnienia wyłącznie w postaci elektronicznej; papierowe są wykorzystywane jedynie w wyjątkowych sytuacjach, np. w razie awarii prądu, braku dostępu do internetu czy podczas wizyt domowych, gdy lekarz nie ma przy sobie mobilnego sprzętu komputerowego czy smartfonu.

"Dotychczas zarejestrowaliśmy w naszym systemie ponad 2,4 mln zaświadczeń lekarskich o niezdolności do pracy. Około 99,3 proc. z nich to zwolnienia elektroniczne. Zwolnienia papierowe to jedynie 19 tys. ogółu zaświadczeń" - powiedziała prezes ZUS.

"Myślę, że lekarze przekonali się do tego rozwiązania. Docenili korzyści, jakie niesie elektronizacja i zauważyli, że ich obowiązki uległy ograniczeniu dzięki e-ZLA. Świadczy o tym fakt, że w pierwszych dniach stycznia w całej Polsce już tylko w odniesieniu do 130 lekarzy odnotowaliśmy wystawienie papierowego zwolnienia. Liczba ta spada z tygodnia na tydzień, również dzięki bezpośredniemu kontaktowi i wsparciu oferowanemu tym lekarzom przez ZUS" - stwierdziła prof. Uścińska.

Jak podkreśliła, z doświadczeń innych państw, które wprowadziły już e-zwolnienia, wynika, że niewielka część lekarzy wystawia papierowe zwolnienia. "To jest zwykle w granicach 1-5 proc. Spowodowane jest to przeszkodami naturalnymi, np. chwilowym brakiem dostępu do internetu czy awarią komputera. My na dziś jesteśmy poniżej tego wskaźnika, co świadczy o sukcesie wdrożenia projektu e-zwolnienia" - wyjaśniała prezes ZUS. Zaznaczyła, że Zakład analizuje wszystkie przypadki, w których lekarz wystawił zwolnienie papierowe. "Staramy się w pierwszej kolejności przekonać medyków do e-ZLA i pomoc im przejść na elektronizację" - dodała.

Czytaj też: Problem z kontrolami zwolnień lekarskich. Nowa ustawa pomoże pracodawcom?

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gertruda Uścińska: Lekarze przekonali się do e-zwolnień. Usprawniają ich pracę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA