Upały: Wysoka temperatura ogranicza wydajność pracowników

W przypadku każdego zawodu wysoka temperatura będzie ograniczała skuteczność i wydajność. Czy to w pracy fizycznej, czy intelektualnej będziemy pracowali gorzej, wolniej, nieskutecznie - mówi psycholog Artur Król.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Upały: Wysoka temperatura ogranicza wydajność pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

13 sie 2015 12:17


W upały unikajmy podejmowania trudnych decyzji, bo nasz mózg nie ma na to energii - radzi psycholog Artur Król.

Agresja i frustracja przez upały

W upały, jak mówi psycholog, "podejmujemy dużo gorsze decyzje, dlatego staramy się ich wręcz unikać". Jeśli jednak już musimy je podjąć - dodaje - to robimy to szybciej, prościej, a więc też zwykle gorzej. Dzieje się tak dlatego, że nasz mózg nie ma na to energii i skupia się na tym, by zachować równowagę naszego ciała, by lepiej funkcjonowało.

Czytaj też: Upalne dni w pracy. Jakie obowiązki ma pracodawca?

W taką pogodę stajemy się też bardziej agresywni. "Mamy dużo większą szansę reagować frustracją i irytacją, a nawet wręcz fizyczną agresją" - mówi psycholog. Jak dodaje, z analizy treści doniesień sportowych wynika, że nawet redaktorzy sportowi w zależności od tego, jaka jest temperatura, używają mniej lub bardziej agresywnego języka. "Im wyższa temperatura, tym bardziej negatywne opinie, negatywna ocena" - precyzuje.

Pracownicy mniej skuteczni

Psycholog podkreśla, że w przypadku każdego zawodu wysoka temperatura będzie ograniczała skuteczność i wydajność. "Czy to w pracy fizycznej, czy intelektualnej będziemy pracowali gorzej, wolniej, nieskutecznie, warto tutaj unikać podejmowania ważnych decyzji, warto byłoby je opóźnić" - mówi.

"Jeśli myślimy o tym, by na przykład zmienić pracę, to lepiej nie podejmować tej decyzji w taką pogodę, tylko poczekać, bo może się okazać, że taka pogoda niezbyt dobrze na to wpływa" - radzi.

Psycholog zastrzega jednak, że słońce ma dobroczynny wpływ na nasz nastrój. "Jeśli wystawimy się na słońce przynajmniej na pół godziny, to automatycznie będziemy się czuli lepiej, nasz nastrój będzie ulegał poprawie" - mówi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.