-
Autor: PAP/JP
- •29 maj 2023 11:45
Do lekarskiego egzaminu weryfikacyjnego (LEW) przystąpi w poniedziałek w Łodzi 900 osób, które ukończyły studia medyczne w państwie niebędącym członkiem Unii Europejskiej i chcą wykonywać zawód lekarza w Polsce. To przede wszystkim obywatele Ukrainy i Białorusi.
Do lekarskiego egzaminu weryfikacyjnego (LEW) przystąpi w poniedziałek 900 osób, które ukończyły studia medyczne w państwie niebędącym członkiem Unii Europejskiej (fot. Pixabay)
- Wśród prawie 900 osób mających przystąpić do egzaminu najwięcej jest obywateli Ukrainy i Białorusi, ale także kilkudziesięciu Polaków.
- O prawo do wykonywania zawodu lekarza będą ubiegać się także osoby z Indii, Gruzji i z Egiptu. W ubiegłym roku łącznie - w sesji wiosennej i jesiennej - do LEW przystąpiły 1123 osoby.
- Pozytywny wynik egzaminu to jednak dopiero pierwszy krok w kierunku uzyskania prawa do wykonywania zawodu lekarza w Polsce.
"W poniedziałek w łódzkiej Atlas Arenie odbędzie się lekarski egzamin weryfikacyjny (LEW). Do egzaminu przystąpią osoby, które ukończyły studia medyczne w państwie niebędącym państwem członkowskim Unii Europejskiej. Osoby takie, chcąc wykonywać zawód lekarza w Polsce, muszą wcześniej potwierdzić, że ich wykształcenie odpoiada wymaganiom stawianym absolwentom polskich uczelni medycznych. Mogą to zrobić albo poprzez nostryfikację dyplomu, albo właśnie poprzez złożenie LEW" - podało w komunikacie Centrum Egzaminów Medycznych (CEM).
Wśród prawie 900 osób mających przystąpić do egzaminu najwięcej jest obywateli Ukrainy i Białorusi, ale także kilkudziesięciu Polaków. O prawo do wykonywania zawodu lekarza będą ubiegać się także osoby z Indii, Gruzji i z Egiptu. W ubiegłym roku łącznie - w sesji wiosennej i jesiennej - do LEW przystąpiły 1123 osoby.
Zdający muszą również złożyć lekarski egzamin końcowy i ukończyć staż podyplomowy
Pozytywny wynik egzaminu to dopiero pierwszy krok w kierunku uzyskania prawa do wykonywania zawodu lekarza w Polsce. Zdający muszą spełnić takie same warunki jak absolwenci polskich uczelni medycznych na kierunku lekarskim - złożyć lekarski egzamin końcowy i ukończyć staż podyplomowy.
LEW trwa cztery godziny i składa się z 200 pytań z kilku dziedzin medycyny
Jak podało Centrum Egzaminów Medycznych, LEW trwa cztery godziny i składa się z 200 pytań z kilku dziedzin medycyny, reprezentatywnych dla kierunku lekarskiego, np. choroby wewnętrzne z medycyną rodzinną; pediatria z neonatologią, chirurgia ogólna z chirurgią urazową. Aby zdać ten egzamin, trzeba uzyskać co najmniej 60 proc. maksymalnej liczby punktów z testu. LEW składany jest wyłącznie w języku polskim.
Centrum Egzaminów Medycznych powstało w 2001 r. Przeprowadza egzaminy dla osób kształcących się w zawodach medycznych. Rocznie przystępuje do nich ok. 30 tys. zdających. Początkowo organizowało jedynie egzaminy wstępne na specjalizacje i państwowy egzamin specjalizacyjny dla lekarzy i lekarzy dentystów. Z biegiem czasu zadania ośrodka się rozszerzały i obecnie obejmują szereg egzaminów zarówno dla lekarzy i lekarzy dentystów, jak i innych pracowników medycznych odbywających szkolenie specjalizacyjne, m.in. diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów, fizjoterapeutów czy psychologów klinicznych.
CEM organizuje również lekarsko-dentystyczny egzamin weryfikacyjny i farmaceutyczny egzamin weryfikacyjny, który odbędzie się 7 czerwca 2023 r. Przystępują do nich absolwenci uczelni medycznych spoza UE. Po złożeniu tych egzaminów uzyskają zrównanie kwalifikacji z uzyskanymi przez absolwenta polskiej uczelni.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
KOMENTARZE (0)