×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ubyło zwolnień z powodu zaburzeń psychicznych

  • Autor: PAP/JP
  • 23 lut 2023 10:50

W 2022 r. 1,29 mln zwolnień lekarskich wystawiono z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, co przełożyło się na 23,8 mln dni absencji chorobowej – poinformowała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Ubyło zwolnień z powodu zaburzeń psychicznych
Prezes ZUS Gertruda Uścińska (fot. zus.pl)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Z danych ZUS wynika, że rok wcześniej wystawiono 1,34 mln takich zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 25,2 mln dni absencji chorobowej. Z kolei w 2020 r. było to - 1,5 mln zwolnień i 27,7 mln dni absencji chorobowej.

W 2022 r. zarejestrowano w Polsce 27 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy na łączną liczbę 288,8 mln dni.

Ciąża i poród drugim najczęstszym powodem zwolnień lekarskich

"Według raportu ZUS w 2022 r. najczęstszą przyczyną nieobecności w pracy były choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej - 16,4 proc. wszystkich nieobecności (39,1 mln dni absencji chorobowej). Na kolejnych pozycjach znalazły się: ciąża, poród i połóg - 15,7 proc. (37,5 mln dni), choroby układu oddechowego - 14,2 proc. (34 mln dni), urazy, zatrucia i inne skutki działania czynników zewnętrznych - 13,3 proc. (31,7 mln dni), a także zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania - 10 proc. (23,8 mln dni)" - wskazała prezes ZUS.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ubyło zwolnień z powodu zaburzeń psychicznych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA