Twoi pracownicy często są na L4? Czas przyjrzeć się pracownikom i warunkom pracy

W 2015 r. Polacy spędzili na zwolnieniach chorobowych łącznie 266 milionów dni. O sposobach na zmniejszenie tej liczby opowiada Mikołaj Zając z firmy Conperio.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Twoi pracownicy często są na L4? Czas przyjrzeć się pracownikom i warunkom pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

29 wrz 2016 16:01


Według danych ZUS-u w 2015 r. Polacy spędzili na zwolnieniach z tytułu choroby własnej łęcznie 266 milionów dni. Rok temu było to nieco ponad 252 miliony. Kwota obniżonych i cofniętych świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w 2015 roku wyniosła 195 mln zł.

Świadczy to o nadużywaniu zwolnień związanych z absencją chorobową. Problem jest na tyle niepokojący, że ZUS postanowił wprowadzić e-zwolnienia, których celem ma być zniwelowanie albo przynajmniej ograniczenie do minimum nielegalnego wykorzystywania świadczeń chorobowych. Nieuzasadnione zwolnienia według ZUS-u stanowią nawet 12 proc. spośród wszystkich przedłożonych przez pracowników.

Czy pracodawca może dokonać audytu nieusprawiedliwionej absencji pracowniczej? Jak nie zrazić przy tym do siebie uczciwych pracowników? Jak uniknąć strat finansowych wynikających z bezzasadnej absencji pracowniczej?

Profilaktyka zamiast leczenia

Często bywa tak, że absencja chorobowa wiąże się z warunkami pracy, jej specyfiką, zarządzaniem nią oraz czynnikami psychologicznymi. Dlatego w przypadku, kiedy zespół HR zauważy niepokojąco wzrastającą nieobecność pracowników w firmie, w pierwszej kolejności powinien skontrolować dział, którego to dotyka.

Kwestia ta jest szczególnie istotna w przypadku dużych zakładów produkcyjnych, gdzie np. łatwo o przeciąg na hali, który potrafi wywołać przeziębienie nawet u całego personelu. Problemy w zakładzie pracy mogą też być spowodowane przez nieodpowiednio dobrane wyposażenie lub sprzęt, którym posługują się pracownicy.

Stres zwiększa absencję

Bardzo często absencja występuje wśród personelu, u którego pojawiają się problemy komunikacyjne wynikające z niewłaściwego budowania zespołu i nieodpowiedniego interpretowania potrzeb podwładnych. Pracownicy muszą przywyknąć do wynikającej z wykonywanych zadań presji, która na nich ciąży – jednak zdarza się, że nie radzą sobie z nią i wykorzystują zaufanie pracodawcy, biorąc bezzasadnie zwolnienie.

Takiemu zachowaniu można zapobiec poprzez promocję zdrowego stylu życia w firmie, elastyczne godziny pracy umożliwiające pracownikom regularne badania lub poprzez troskę o fizyczną i psychiczną higienę pracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Karolina 2017-01-12 11:10:09

Fakt jest taki, że wielu pracowników nadużywa zwolnień lekarskich. O ile pracodawcy zatrudniający do 20 pracowników nie muszą płacić chorobowego, o tyle Ci zatrudniający powyżej 20 pracowników - płacą od pierwszego do 30 dnia. Nie dość, że pracownik nie produkuje, nie zarabia - to są z nim związane dodatkowe koszta związane z chorobowym. Nic dziwnego, że wielu pracodawców decyduje się na wynajmowanie takich firm jak Conperio które weryfikują absencje chorobowe. Znam firmy, w których ilość absencji chorobowych zmniejszyła się o połowę i więcej czasami.

inny obserwator 2016-10-03 09:55:58

Straszne głupoty gadasz. Przecież normalne jest to, że jak idziesz do lekarza I jeczysz, że potrzebujesz L4 to lekarz Ci je wystawia. proste

Obserwator 2016-09-30 09:00:08

Proszę Państwa, co to znaczy "pracownicy NADUŻYWAJĄCY zwolnień lekarskich"? Przecież ktoś te zwolnienia wystawia! Nadużywającymi są tu jedynie LEKARZE, którzy wystawiają takie zwolnienia. To z tym należałoby walczyć, a nie nękać ludzi w domu. Z poważaniem, Obserwator