PARTNERZY PORTALU

Blue Monday. Tu nawet praca zdalna nie pomoże

  • Justyna Koc
    jk
  • 17 sty 2022 13:48

Ten tydzień zaczął się od Blue Monday, najbardziej depresyjnego dnia w roku. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.

Blue Monday. Tu nawet praca zdalna nie pomoże
Depresja to stan chorobowy, którego jednym z pierwszych objawów staje się chroniczne zmęczenie, fizyczne i psychiczne (fot. freepik/DCStudio)
REKLAMA
  • Eksperci przewidują, że do 2030 roku depresja stanie się także pierwszą najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową - na świecie choruje na nią aż 350 milionów ludzi, w Polsce - 4 miliony.
  • Depresja to stan chorobowy, którego jednym z pierwszych objawów staje się chroniczne zmęczenie, fizyczne i psychiczne. Takie, na które nie pomaga żadna regeneracja, któremu ulgi nie przynosi nocny wypoczynek ani wolny weekend - mówi psycholog Joanna Hayder-Sęk.
  • Nie pomaga praca zdalna, która jest dużo bardziej wydajna, intensywna i z reguły zdecydowanie za długa - pojawia się więc syndrom wypalenia zawodowego i depresja związana z nadmiarem pracy.

Określenie "Blue Monday" wprowadził w 2004 r. Cliff Arnall, brytyjski psycholog i pracownik Cardiff University. Datę tego najbardziej beznadziejnego dnia w roku wyznaczył za pomocą wzoru matematycznego, w którym wziął pod uwagę kilka czynników - meteorologicznych (krótki dzień, niskie nasłonecznienie), psychologicznych (dół z powodu niedotrzymania postanowień noworocznych) czy ekonomicznych (pusty portfel po świętach i sylwestrze).

Podczas Blue Monday możemy odczuwać znaczny spadek sił zwłaszcza w pracy. Krótki dzień, niskie nasłonecznienie oraz pierwsze niezrealizowane postanowienia noworoczne mogą odbić się na efektywności w pracy.

Faktem jest jednak, że "depresyjny poniedziałek" to także zagrywka mocno reklamowa. Okazało się bowiem, że badania Cliffa Arnalla do różnych mediów wysyłała firma obsługująca biuro podróży Sky Travel - i postanowiła wykorzystać badania Arnalla, by zachęcać do kupna wycieczek, co miało pomagać w walce ze złym samopoczuciem.

Choć wyniki badań Arnalla traktuje się raczej jako ciekawostkę, to sama depresja czy złe samopoczucie nie są już ciekawostką, lecz dużym problemem.

Depresja poważnym problemem

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Eksperci przewidują, że do 2030 roku stanie się także pierwszą najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie. Na świecie choruje na nią aż 350 milionów ludzi, w Polsce - 4 miliony.

Czytaj też: Po zakończeniu tej pandemii czeka nas kolejna. Będzie ciężko

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Blue Monday. Tu nawet praca zdalna nie pomoże

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA