Trybunał zbada, czy certyfikaty fizyków medycznych są legalne

Trybunał Konstytucyjny zbada we wtorek, czy Krajowe Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia ma prawo wydawać certyfikaty uprawniające do wykonywania zawodu fizyka medycznego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Trybunał zbada, czy certyfikaty fizyków medycznych są legalne

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

29 lip 2013 21:11


Wniosek w tej sprawie złożyła do Trybunału rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz, po tym, gdy zwrócił się do niej w tej sprawie prezes Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej.

Wątpliwości obojga dotyczą uprawnienia do wydawania certyfikatów przez Krajowe Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia. We wniosku do Trybunału rzecznik zwróciła uwagę na to, że ani w ustawie - Prawo atomowe, ani w rozporządzeniu ministra zdrowia z 2006 r. nie przewidziano, by Centrum miało wydawać certyfikaty fizykom medycznym.

Ponadto rzecznik wskazała, że wydając inne rozporządzenie - z 2011 r. w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej - minister zdrowia przekroczył upoważnienie wynikające z Prawa atomowego. Z tego powodu - zdaniem RPO - zasady certyfikowania, które ustala Centrum, nie wynikają z przepisów powszechnie obowiązującego prawa. "Wszelkie ograniczenia w tym zakresie muszą mieć swoje źródło w ustawie" - napisała rzecznik we wniosku do Trybunału.

Opinię rzecznika podzielił prokurator Robert Hernand z Prokuratury Generalnej w stanowisku przesłanym do TK.

Obecnych przepisów broni natomiast Ministerstwo Zdrowia. Według wiceministra Krzysztofa Chlebusa przepisy rozporządzenia żadną miarą nie ograniczają wolności wykonywania zawodu fizyka medycznego. Zdaniem wiceministra rezygnacja z certyfikacji skutkowałaby tym, że testy byłyby wykonywane bez żadnych wymagań, co nie zapewniłoby skutecznej kontroli urządzeń radiologicznych i bezpieczeństwa ich stosowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.