×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Tomasz Dybek: Od 2 października możliwy strajk głodowy pracowników ochrony zdrowia

  • Autor: PAP/JS
  • 19 lip 2017 19:59

Jeśli postulaty pracowników ochrony zdrowia nie zostaną spełnione, to 2 października rozpocznie się strajk głodowy - zapowiedział w Sejmie przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Tomasz Dybek, podczas rozpatrywania projektu o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia.

Tomasz Dybek: Od 2 października możliwy strajk głodowy pracowników ochrony zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• "Będą na nas wieszać psy, obarczać i winić za wszystko, jeśli jednak tylko nasz bunt i sparaliżowana służba zdrowia ma przynieść długofalowe efekty dla wszystkich Polaków, to jesteśmy gotowi ponieść to upokorzenie" - mówił, zapowiadając strajk Dybek. 

• "My już nie mamy sił, nie dajemy rady" - dodał.

"Czy zdają sobie państwo sprawę, że statystycznie wszyscy (...) prawdopodobnie umrzemy 5 lat wcześniej niż nasi koledzy z Zachodniej Europy? Czy wiecie, że będziemy umierać w odrapanych, brzydkich, przestarzałych szpitalach, będziemy w nich karmieni niejadalnymi papkami, a co najgorsze: będziemy prosić, aby ktoś przybiegł nam z pomocą, uśmierzył ból, podał kubek z wodą, bo będzie brakować personelu medycznego. Będziemy czekali miesiące i lata na łóżko, badanie, operację" - rozpoczął Dybek zwracając się do posłów.

W środę (19 lipca) po południu Sejm rozpoczął rozpatrywanie obywatelskiego projektu ws. minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Projekt przygotowało Porozumienie Zawodów Medycznych (PZM) skupiające kilkanaście związków i organizacji zrzeszających pracowników służby zdrowia.

Jak mówił Dybek, dziś wszystkie zawody medyczne stoją w jednym szeregu, ich przedstawiciele przyjechali do Warszawy, aby protestować. Ci pracownicy - jak podkreślił - powinni przysłuchiwać się debacie, ale nie zostali wpuszczeni na galerię Sejmu. "Są przed Sejmem i proszę, żeby państwo po tych obradach do nich wyszli i porozmawiali z nimi" - zaapelował.

Zwrócił uwagę, że w przyszłym roku wiek emerytalny osiągnie jedna trzecia naszych pielęgniarek. Nie lepiej, jak mówił, jest w przypadku lekarzy - średnia ich wieku to prawie 55 lat; gdyby nie wciąż pracujący emeryci, kolejki do lekarzy wydłużyłyby się dwukrotnie.

"Macie państwo szansę być pierwszym rządem w historii Polski, który może odmienić oblicze polskiej medycyny" - mówił. Podkreślał, że obecnie pacjenci często muszą na świadczenie czekać w bardzo długich kolejkach, przykładowo kobieta chora na raka piersi na ostateczną diagnozę musi czekać nawet 37 tygodni.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tomasz Dybek: Od 2 października możliwy strajk głodowy pracowników ochrony zdrowia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA