PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

To trzeba zmienić w ratownictwie, byśmy mogli czuć się bezpiecznie

  • Autor: PAP/KDS
  • 8 paź 2021 12:47

Uchwalenie ustawy o zawodzie ratownika medycznego i o samorządzie zawodowym ratowników, wyznaczenie konsultanta krajowego w tej dziedzinie, a także aktualizacja listy medycznych czynności ratunkowych – to rozwiązania systemowe, których oczekują ratownicy medyczni.

To trzeba zmienić w ratownictwie, byśmy mogli czuć się bezpiecznie
Problem braku obsady karetek pojawił się już wiele lat temu, ale nie miał on takiego wymiaru jak obecnie" - powiedział Stanisz (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W Krakowie w formule hybrydowej trwa 9. Ogólnopolski Kongres Ratowników Medycznych.
  • - Obecna sytuacja to kulminacja wielu lat zaniedbań, wielu rządów i efekt braku komunikacji pomiędzy ratownikami a naszymi zwierzchnikami - Ministerstwem Zdrowia i dysponentami ratownictwa - mówił ratownik medyczny Adrian Stanisz, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Ogólnopolskiego Kongres Ratowników Medycznych.
  • Dodał, że od lat sygnalizowano, że ratowników medycznych jest w Polsce za mało. Obecnie zawód ten wykonuje ok. 15 tys. osób, ale nie jest to liczba precyzyjna, bo wiele osób odchodzi.

"Problem braku obsady karetek pojawił się już wiele lat temu, ale nie miał on takiego wymiaru jak obecnie" - powiedział Stanisz. Według niego, aby bronić się przed kłopotami, zmniejszono liczbę ratowników w karetce z trzech do dwóch.

"Wpłynęło to negatywnie na naszą pracę: nie jesteśmy w stanie tak szybko zabezpieczyć pacjenta w dwie osoby jak w trzy. Mimo że otrzymaliśmy specjalistyczny sprzęt, to nie zastępuje on człowieka w karetce" - podkreślił Stanisz.

Wskazał, że dwuosobowy zespół nie jest też w stanie skutecznie obronić się, jeśli pacjent jest agresywny.

Gdzie ustawa?

Ratownicy mówią, że kolejne rządy obiecują uchwalenie ustawy o zawodzie ratownika medycznego, ale lata uciekają a rozwiązania wciąż nie ma.

"W ostatnich miesiącach zostaliśmy określeni jako +inny zawód medyczny+. Ratownik medyczny nie jest zdefiniowany w sposób prawny w Polsce. Ma to też odzwierciedlenie w postawie pacjentów, którzy mimo, że od uchwalenia pierwszej ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym mija 20 lat, nie wiedzą kim jesteśmy i jakie czynności możemy wykonać, jaka odpowiedzialność na nas ciąży i jak wiele możemy zrobić w celu ratowania zdrowia i życia" - dodał Stanisz.

"Czekamy na ustawę o zawodzie ratownika medycznego, żebyśmy byli w końcu sprecyzowanym profesjonalistą medycznym, tak jak pielęgniarka, diagnosta laboratoryjny, fizjoterapeuta czy lekarz" - podkreślił.

Kto może zostać ratownikiem

W ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym wskazano, kto może zostać ratownikiem medycznym. Ale osoby wykonujące ten zawód liczą, że osobna ustawa sprecyzuje m.in. ścieżkę ich rozwoju i awansu.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: To trzeba zmienić w ratownictwie, byśmy mogli czuć się bezpiecznie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA