×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

To nieprawda, że lekarze uciekają z Polski. Mit obalony

 • Justyna Koc
  jk
 • 18 maj 2021 13:50

Od kilku lat dużo słyszy się, że lekarze i pielęgniarki po studiach masowo wyjeżdżają z Polski. Dane z ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA) szkół wyższych pokazały, że wcale tak nie jest.

To nieprawda, że lekarze uciekają z Polski. Mit obalony
Polska od lat znajduje się na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby lekarzy w stosunku do liczby ludności (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Panuje powszechne przekonanie, że absolwenci kierunków medycznych, tj. lekarze i pielęgniarki opuszczają Polskę zaraz po studiach.
 • Z danych ELA wynika jednak, że pielęgniarki i położne częściej pracują w naszym kraju niż absolwenci innych kierunków.
 • Również pogłoski o tym, że lekarze uciekają po studiach za granicę są nieprawdziwe.

Pielęgniarki i położne stanowią na świecie około połowy całego zatrudnionego w opiece zdrowotnej personelu. Jak oszacowano dla WHO, w nadchodzącej dekadzie staniemy przed wielkim wyzwaniem w tym zakresie. Globalnie w 2030 r. ma zabrnąć około 9 milionów pielęgniarek.

O brakach w kadrach medycznych w Polsce mówi się od lat. Najnowsze dane OECD pokazują, że w Polsce na 1 tys. mieszkańców przypada nieco ponad 5 pielęgniarek. Średnia unijna to 8,2, w Niemczech ten wskaźnik to 13,2, w Finlandii - 14,2, w Czechach – 8,1.

Źródło: OECD
Źródło: OECD

Warto również przytoczyć dane Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych: liczba zarejestrowanych pielęgniarek i położnych (stan na 31.12.2020 r.) wynosi ponad 343 tys., natomiast 258 595 z nich pracuje w zawodzie. Z kolei średnia wieku pielęgniarek w Polsce w 2020 r. wyniosła 53 lata oraz 50 lat w przypadku położnych.

Polska od lat znajduje się na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby lekarzy w stosunku do liczby ludności. Jak wynika z najnowszych danych OECD („Healthcare personnel statistics – physicians”), na 1 tys. mieszkańców przypada u nas statystycznie 2,4 lekarza. Dla porównania średnia unijna to 3,8 proc., w Niemczech -  4,3 lekarza, w Grecji – 6,1, a w Austrii i Portugalii – 5,2.

Źródło: OECD
Źródło: OECD

Z kolei z danych opublikowanych przez portal Ciekaweliczby.pl wynika, że na koniec 2019 r. było 150 914 lekarzy uprawnionych do wykonywania zawodu, w tym aż 37 034 lekarzy w wieku 65+. Oznacza to, że co czwarty lekarz (24,5 proc.) uprawniony do wykonywania zawodu w 2019 r. był w wieku emerytalnym i miał 65 lat i więcej.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: To nieprawda, że lekarze uciekają z Polski. Mit obalony

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Ezechiel 2021-05-18 16:26:01

  To znaczy, że nie wyjeżdżają, tylko odfruwają... Trzeba patrzeć wysoko do góry, to będzie można uzyskać poradę!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA