×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ten zawód potrzebuje zmian. W innym wypadku może pojawić się problem

 • Karolina Markowska
  KM
 • 25 paź 2019 10:51

Czy zawód aptekarza zostanie ustawowo uregulowany? Jest taka szansa. 11 października projekt ustawy został przekazany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów. A jak podkreśla prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, zmiany są potrzebne.

Ten zawód potrzebuje zmian. W innym wypadku może pojawić się problem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
 • Ustawa ma być realizacją postulatów zamieszczonych w rządowym dokumencie „Polityka lekowa państwa 2018-2020”.
 • Wyzwaniem dla współczesnej branży farmaceutycznej jest brak kadr.
 • Wbrew światowym standardom polscy farmaceuci nie są aktywnie włączani do prac zespołów terapeutycznych w szpitalach.

Zasadniczym celem projektu ustawy, który trafił do Stałego Komitetu Rady Ministrów, jest zrealizowanie postulatów zamieszczonych w rządowym dokumencie „Polityka lekowa państwa 2018-2020”. Wskazano tu uwagę na występowanie problemów polegających na braku funkcjonowania opieki farmaceutycznej sprawowanej przez farmaceutę we współpracy z lekarzem. Ustawa ma także określić zasady przyznawania prawa wykonywania zawodu farmaceuty.

Farmaceuci będą mogli prowadzić dodatkowe usługi na rzecz pacjentów: przeglądy lekowe czy obsługę urządzeń medycznych, a za zgodą lekarza, kontynuować realizację recept dla tzw. pacjentów stabilnych, a więc tych, którzy od lat leczą się tymi samymi lekami. W ten sposób można będzie wykorzystać potencjał farmaceutów i aptek, które w przyszłości mają stać się lokalnymi centrami zdrowotnymi.

- Przez wiele lat zawód farmaceuty był w Polsce marginalizowany i niedostrzegany. Czas to zmienić i dostosować się do standardów europejskich. Jeżeli tego nie zrobimy, nie będzie chętnych do podejmowania tej profesji. Kształcenie na tym kierunku jest bardzo kosztowne, studia są trudne - podkreślała prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska podczas XV Forum Rynku Zdrowia. 

Jak podkreślała, ogromnym wyzwaniem jest zauważalny brak kadr.

- W Polsce jest ok. 30 tysięcy farmaceutów, braki kadrowe są bardzo dotkliwe. Na jedną aptekę przypada tylko 1-2 farmaceutów. Oznacza to, że przez pewien czas farmaceuty nie ma w aptece, co jest niezgodne z przepisami - podkreślała.

Pojawiającym się problemem jest także częsta emigracja. Statystycznie w ciągu roku z Polski emigruje cały rocznik absolwentów wydziału farmacji (około 120-130 osób).

- Młodzi farmaceuci nie widzą możliwości realizowania swoich ambicji i celów zawodowych. Dlatego coraz częściej decydują się na opuszczenie kraju. Jeżeli nie powstrzymamy tego trendu, grozi nam kadrowa zapaść w sektorze aptecznym - przestrzegała prezes NRA.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Ten zawód potrzebuje zmian. W innym wypadku może pojawić się problem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • mgr farm. 2019-10-25 22:21:52

  Sieciom aptek zależy na wyrzuceniu farmaceutów z aptek i zatrudnieniu najtańszych kasjerek - co ma już miejsce. Sieci aptek to polonofobiczny kapitał żydowsko-amerykański, więc nie liczcie na zbyt wiele. Rządy bantustanu polin są bardzo uległe.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA