Technik farmaceutyczny już nie wróci. Zawód nie jest potrzebny

• Ministerstwo zdrowia podejmuje działania mające na celu także powołanie nowych zawodów i na bieżąco analizuje zapotrzebowanie na kadrę medyczną.
• W obecnej sytuacji nie widzi zapotrzebowania na powrót do kształcenia techników farmaceutycznych - mówi Marek Tombarkiewicz.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Technik farmaceutyczny już nie wróci. Zawód nie jest potrzebny

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekAptek.pl/AT

rynekaptek.pl

16 cze 2016 12:10


- Na bieżąco analizujemy zapotrzebowanie na kadrę medyczną w systemie ochrony zdrowia celem podejmowania adekwatnych do potrzeb zmieniającego się rynku pracy decyzji. Dlatego m.in. resort zdrowia podejmuje działania mające na celu powołanie nowych zawodów - mówi wiceminister zdrowia, Marek Tombarkiewicz.

Zawodem, który został wprowadzony do Klasyfikacji Zawodów Szkolnictwa Zawodowego jako ostatni, jest zawód technika sterylizacji medycznej, w którym szkoły mogą realizować kształcenie od września 2011 roku. Obecnie rozważane jest także wprowadzenie nowych zawodów odpowiadających zapotrzebowaniu w systemie ochrony zdrowia, m.in. na usługi w zakresie wsparcia deinstytucjonalizacji lecznictwa psychiatrycznego.

- Ale wśród zawodów, w których zdecydowano się wygasić kształcenie, są technicy farmaceutyczni - przypomina Tombarkiewicz.

Jak dodaje, decyzja była podjęta na podstawie opinii ekspertów merytorycznych w tym zakresie.

- Zarówno konsultanci krajowi w poszczególnych dziedzinach farmacji, jak i samorząd zawodowy farmaceutów oraz Główny Inspektor Farmaceutyczny, wyrazili jednoznaczne stanowisko o słuszności podjętej wcześniej decyzji o wygaszaniu przedmiotowego kształcenia - dodaje wiceminister.

Na dowód przytacza zastrzeżenia dotyczące nieprawidłowego wykonywania zawodu technika farmaceutycznego. Z danych Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wynika, że w okresie od 1 stycznia 2015 r. do 24 maja 2016 r. wyniosła ona 167.

Zastrzeżenia te związane były m.in. z wystawianiem odpisu recepty przed technika farmaceutycznego, wydawaniem produktu leczniczego bardzo silnie działającego, sporządzaniem leków recepturowych z substancją bardzo silnie działającą, czy dokonaniem korekty paragonu fiskalnego wystawionego na realizację recepty na środki odurzające, przy czym należy zaznaczyć, iż nie każdy przypadek przejęcia obowiązków zawodowych farmaceuty przez technika farmaceutycznego miał miejsce pod nieobecność farmaceuty w aptece - wymienia wiceminister.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.