Firmy bardzo pozytywnie odniosły się do pomysłu rządu i chcą szczepić pracowników. Chęć włączenia się w program deklaruje m.in. Castorama, Budimex i Mercedes Benz Polska.
Walkę z pandemią i chęć włączenia się w program deklarują firmy. Wśród nich jest jeden z pracodawców branży handlu detalicznego materiałami budowlanymi i wykończeniowymi - Castorama. Sieć zdeklarowała chęć jak najszybszego dołączania do programu szczepień dla pracowników organizowanych przez pracodawców.
- Bezpieczeństwo i zdrowie naszych pracowników jest naszym priorytetem, dlatego zaraz po ogłoszeniu możliwości organizowania punktów szczepień w zakładach pracy rozpoczęliśmy prace nad wdrożeniem tego rozwiązania również w naszej firmie. Zainteresowanie pracowników jest bardzo duże. W tym momencie czekamy na szczegółowe wytyczne od Ministerstwa Zdrowia i pozostajemy w ciągłym kontakcie z podmiotami odpowiedzialnymi za realizację tego zadania – mówi Sławomir Rogowiec, dyrektor ds. personalnych i odpowiedzialności społecznej w Castorama Polska.
Pracami nad przygotowaniem do wdrożenia programu zajmuje się powołany w Castoramie, jeszcze na początku marca zeszłego roku, zespól ds. sytuacji związanej z COVID-19, który od początku pandemii dba o możliwie szybką implementację wszystkich działań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa pracownikom oraz klientom.
Castorama chce wspierać również powszechne szczepienia dostępne dla wszystkich. Elementem programu jest zwiększenie liczby punktów szczepień, dlatego sieć deklaruje możliwość organizacji takich punktów we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, lokalnymi szpitalami oraz władzami samorządowymi.
- Wiemy, że jednym z najważniejszych elementów walki z pandemią jest możliwie szybkie zaszczepienie jak największej części społeczeństwa. Dlatego, jako firma odpowiedzialna, zadeklarowaliśmy chęć aktywnego wspierania tworzenia mobilnych punktów sczepień. Przekazaliśmy naszą propozycję do Ministerstwa Zdrowia i czekamy na wytyczne, które pozwolą nam na odpowiednie przygotowanie naszych obiektów. Obecnie dysponujemy ponad 80 lokalizacjami w ponad 60 miastach, gdzie na parkingach możemy zorganizować punkty typu drive-thru – deklaruje Sławomir Rogowiec.
Czytaj więcej: Szczepienia na COVID-19: dobrowolność czy zawodowy obowiązek?
Szczepienia w Mercedes Benz Polska
Do szczepień przygotowuje się również Mercedes Benz Polska, o czym poinformował w czasie spotkania poświęconego roli ozdrowieńców w odmrażaniu gospodarki zorganizowanego przez Konfederację Lewiatan.
- Nasza firma jest gotowa do szczepień pracowników przeciw COVID-19. Potrafimy bezpiecznie i efektywnie zorganizować cały proces. Mamy własny punkt medyczny. W ciągu tygodnia wykonujemy 2,6 tys. testów na obecność koronawirusa – powiedziała dr Ewa Łabno-Falęcka, dyrektorka ds. komunikacji w Mercedes Benz Polska.
Firma Merceds Benz Polska, która zatrudnia w Polsce 1500 osób, od wielu miesięcy pracuje w reżimie sanitarnym. Przestrzega zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, polskiego rządu oraz własnych firmowych standardów. Od wybuchu pandemii fabryka miała tylko jedną 2-3 tygodniową przerwę w związku z przerwaniem łańcuchów dostaw.
- Nasze wydatki na ochronę pracowników przed koronawirusem, np. na maseczki, różnego rodzaju zabezpieczenia, wyniosły już 3 mln zł. Systematycznie testujemy załogę. Teraz czekamy na decyzję w sprawie szczepienia pracowników – dodaje Ewa Łabno-Falęcka.
- W ostatnich dniach dostajemy wiele pytań od przedsiębiorców dotyczących chociażby koordynacji szczepień czy dystrybucji szczepionek – mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan (Fot. Shutterstock)
Szczepionka dla pracowników z rodzinami
Budimex poszedł o krok dalej. Firma budowlana będzie chciała zaszczepić wszystkich swoich pracowników wraz z ich rodzinami. Łącznie będzie to ok. 25 tysięcy osób.
- Jesteśmy największą grupą budowlaną w Polsce, zatrudniającą ponad 7 tysięcy pracowników. Zdrowie i bezpieczeństwo ludzi jest dla nas - jako pracodawcy - priorytetową wartością. Wykonaliśmy ponad cztery tysiące testów PCR - mówi Cezary Mączka, członek zarządu Budimeksu, dyrektor pionu zarządzania zasobami ludzkimi.
Budimex już przygotowuje się do całej operacji, która mogłaby, zgodnie z deklaracjami rządowymi, zacząć się najszybciej w maju tego roku.
- Zainwestowaliśmy w środki ochrony i wsparcia pracy hybrydowej miliony złotych. Liczba nowych zachorowań jest obecnie w Budimeksie o połowę niższa niż w czasie II fali pandemii w listopadzie 2020 roku. Przygotowujemy się już do organizacji szczepień jako pracodawca. Będziemy chcieli jak najszybciej zaszczepić wszystkich pracowników wraz z rodzinami w każdym miejscu i na każdej budowie w Polsce i za granicą - dodaje Cezary Mączka.
Jak widać, firmy bardzo pozytywnie odniosły się do pomysłu rządu.
- Trzeba przyspieszyć szczepienia, a nie wprowadzać dodatkowe procedury ograniczające swobodę przemieszczania się. Przedsiębiorcy są gotowi do szczepień pracowników, mają odpowiedni potencjał organizacyjny i doświadczenie. Czekają na wymogi związane z udziałem w programie szczepień, np. wzory wniosków. W ostatnich dniach dostajemy wiele pytań od przedsiębiorców dotyczących chociażby koordynacji szczepień czy dystrybucji szczepionek – mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.
KOMENTARZE (1)