PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Tak telemedycyna zmienia pracę lekarzy w USA

  • Autor: aw/pap
  • 14 paź 2019 16:50

Tylko nieliczni lekarze w USA mają uprawnienia do wykonywania zawodu na terytorium całego kraju, we wszystkich 50 stanach. Jak podał serwis CNBC telemedycyna, która pozwala na leczenie pacjentów na odległość, ma to jednak zmienić.

Tak telemedycyna zmienia pracę lekarzy w USA
Telemedycyna, na którą składają się konsultacje medyczne przez internet i aplikacje mobilne, wymaga od lekarzy uzyskiwania potrzebnych licencji nie tylko w jednym miejscu (fot. shutterstock)
REKLAMA

Zgodnie z amerykańskim prawem lekarz w danym stanie, aby wykonywać swój zawód potrzebuje odpowiedniej licencji. Z danych Federacji Stanowych Rad Lekarskich w USA (FSBA, ang. Federation of State Medical Boards) wynika, że w 2018 r. jedynie 14 osób miało uprawnienia do wykonywania zawodu lekarza we wszystkich 50 stanach.

"Nadal są to rzadkie przypadki, ale widzimy ich więcej" - powiedział partner w kancelarii prawnej Foley & Lardner Nathaniel Lacktman, który współpracuje z wieloma klientami z branży telemedycznej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak wskazał serwis, amerykańscy lekarze dostrzegają potencjał internetu w obszarze leczenia pacjentów, również w najbardziej niedostępnych rejonach kraju. Choć uzyskanie uprawnień we wszystkich stanach w USA jest drogim i czasochłonnym procesem, dzięki telemedycynie liczba lekarzy z możliwością wykonywania zawodu na całym terytorium USA w przyszłości ma znacznie wzrosnąć - przewiduje CNBC.

Telemedycyna, na którą składają się konsultacje medyczne przez internet i aplikacje mobilne, wymaga od lekarzy uzyskiwania potrzebnych licencji nie tylko w jednym miejscu, ale wszędzie, gdzie będą mieli zamiar świadczyć swoje usługi. Dzięki uprawnieniom, lekarz może udzielać konsultacji np. pacjentowi z Kalifornii, samemu będąc w stanie Nowy Jork.

"Licencjonowanie lekarzy w wielu stanach jest niezwykle korzystne dla pacjentów" - zauważył dyrektor generalny internetowej firmy Ro z branży farmacji i telemedycyny Zachariah Reitano. Według szefa Ro, umożliwia to dotarcie z usługami "tam, gdzie nie ma wystarczającej liczby świadczeniodawców".

Istnieje kilka krótszych ścieżek do uzyskania około dwudziestu licencji, ale nie są one dostępne dla wszystkich - wskazał serwis. Z potrzeby przyspieszenia procesu ich uzyskiwania, w kraju powstała firma MedSpoke. Dyrektor generalny MedSpoke Jon Larson zauważył, że średni koszt uzyskania około połowy wszystkich licencji to 90 tys. dolarów.

Technologie telemedyczne są na rynku od ponad 10 lat, jednak dopiero od niedawna, dzięki zmieniającym się przepisom przychylnym wdrażaniu tych rozwiązań, zaczynają pojawiać się jako jeden z głównych trendów. Oczekuje się, że wartość rynku telemedycznego w 2025 r., kiedy systemy ubezpieczeniowe będą coraz częściej pokrywać koszty wirtualnych konsultacji, osiągnie poziom 130 mld dolarów - zauważyło CNBC. 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tak telemedycyna zmienia pracę lekarzy w USA

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA