PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Tajemnica lekarska - kwestia etyki zawodu czy przepisów?

- Etyka lekarska należy do najważniejszych kwestii, bo jeśli normy moralne nie będą przestrzegane i promowane przez lekarzy oraz lekarzy dentystów, to rozmowa o innych sprawach traci sens - twierdzi dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Tajemnica lekarska - kwestia etyki zawodu czy przepisów?
Tajemnica lekarska nie jest tajemnicą lekarzy, jest tajemnicą pacjentów powierzaną lekarzom (fotfotolia)
REKLAMA


- Jednym z kanonów etyki lekarskiej jest tajemnica lekarska - podkreślił prezes NRL w wystąpieniu „Przyrzeczenie lekarskie wczoraj i dzisiaj” w trakcie II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. Zaznaczył, że tajemnica lekarska nie jest tajemnicą lekarzy, jest tajemnicą pacjentów powierzaną lekarzom.

O relacjach lekarzy z przemysłem farmaceutycznym w kontekście etyki lekarskiej mówiła Zyta Kaźmierczak-Zagórska, wiceprezes NRL. Przypomniała, że rozdział o związkach lekarzy z przemysłem do Kodeksu Etyki Lekarskiej dodano w 2003 roku. Natomiast niedawno stworzono Kodeks przejrzystości dotyczy transparentności związków z firmami farmaceutycznymi.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Podkreśliła, że lekarz przystępując do współpracy z firmą farmaceutyczną, powinien sobie postawić kilka pytań: jaki jest cel współpracy; jaki będzie charakter zależności, która powstanie w wyniku współpracy; jaki będzie stosunek do tej współpracy ze strony pacjentów, środowiska lekarskiego i opinii publicznej.

Prawnik w szpitalu

Prawnik w szpitalu postrzegany jest przez lekarzy jako część administracji szpitala. Uważa się, że zajmuje się głównie parafowaniem umów, opiniowaniem dokumentów, ewentualnie dochodzeniem roszczeń wobec kontrahentów.

Jej zdaniem lekarze i personel medyczny nie uświadamiają sobie, że obecnie zasadniczym zadaniem prawnika jest pomoc w interpretowaniu pod względem prawnym trudnych decyzji, jakie niejednokrotnie przychodzi podejmować lekarzom.

Problemem takim niewątpliwie są kwestie podejmowania decyzji o leczeniu pacjentów, nie mogących wyrazić swej woli w sposób świadomy, czy też o interwencjach medycznych wobec dzieci, których rodzice manifestują konflikt między sobą odnośnie sposobu leczenia.

Więcej czytaj tutaj

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tajemnica lekarska - kwestia etyki zawodu czy przepisów?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA