PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Sztuczna inteligencja nie może zastępować człowieka w medycynie, a powinna go wspomagać

  • Autor: PAP/KDS
  • 17 wrz 2022 7:29

Algorytmy sztucznej inteligencji mają możliwość doskonałego przeczesywania kohort pacjentów z poszczególnymi genotypami, jednak nie zastąpią człowieka. Powinny go wspomagać – powiedział prof. Marcin Moniuszko z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Sztuczna inteligencja nie może zastępować człowieka w medycynie, a powinna go wspomagać
W rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce na przeszkodzie nie stoi brak ekspertów (fot. Unsplash/ Piron Guillaume)
REKLAMA

Pojęcie sztucznej inteligencji w badaniach klinicznych jest bardzo szerokim pojęciem i ma zupełnie różne zrozumienie, jeżeli chodzi o podejście specjalistów w tym zakresie - podkreślił prorektor ds. nauki i rozwoju działu rozwoju i ewaluacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Marcin Moniuszko podczas konferencji naukowej "Horyzont bliżej Ciebie", która odbyła się w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie.

Zauważył, że najczęściej ze sztuczną inteligencją kojarzą nam się roboty, między innymi słynny robot chirurgiczny Da Vinci.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Jednak w związku z tym, że pojęcie sztucznej inteligencji wrzucamy do jednego worka, to generują się różne niepotrzebne lęki i pytania między innymi o to, czy sztuczna inteligencja nie zacznie w pewnym momencie przejmować kontroli nad systemami, z których obecnie korzystamy?" - powiedział. "Moim zdaniem, pomimo tych obaw nie powinno się wylewać dziecka z kąpielą i rezygnować z innych możliwości, które sztuczna inteligencja może rozdawać. Możemy owszem drzeć szaty i wylewać łzy, że zostaniemy przejęci przez sztuczną inteligencję, ale to jest jakaś perspektywa pewnych sytuacji, które mogą nastąpić za jakiś czas i w zupełnie innej przestrzeni" - ocenił i dodał, że w bankowości, nawigacji czy mediach społecznościowych jesteśmy już przejęci przez sztuczną inteligencję.

Czytaj więcej: Polak pokieruje Międzynarodową Radą Amerykańskiej Akademii Otolaryngologii

Według prof. Moniuszko sztuczna inteligencja odgrywa ważną rolę w badaniach klinicznych. "Algorytmy sztucznej inteligencji mają możliwość doskonałego przeczesywania całych kohort pacjentów z poszczególnymi rozpoznaniami, genotypem czy innymi cechami" - wyjaśnił i podkreślił, że "sztuczna inteligencja będzie miała jednak tylko wtedy coś do powiedzenia, o ile będzie pracowała na rozsądnych bazach danych". "To nie jest tak, że jest to magiczny twór i cokolwiek mu rzucimy to dokona cudów. Ostatecznie gdyby w naszym kraju udało się dojść do jednolitych danych i ustalić reguły prawne, które by chroniły pacjentów mielibyśmy potężne źródła informacji" - powiedział.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Sztuczna inteligencja nie może zastępować człowieka w medycynie, a powinna go wspomagać

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • fff 2022-09-19 10:14:48

    Jak dobra jest sztuczna inteligencja - wystarczy zapytac jej twórców, czy zgodzą się na operację którą ona sama wykona.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA