PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Szpitale powiatowe nie mają pieniędzy na ustawowe podwyżki

  • Autor: PAP/KO
  • 8 sie 2022 12:42

Wdrożenie ustawowych podwyżek dla pracowników służby zdrowia spowoduje w szpitalach powiatowych woj. śląskiego miesięczny deficyt od 130 tys. do blisko miliona zł – wynika z danych Związku Szpitali Powiatowych Woj. Śląskiego. Dyrektorzy szpitali apelują o rozwiązania, zapewniające środki na podwyżki.

Szpitale powiatowe nie mają pieniędzy na ustawowe podwyżki
W Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Kłobucku w związku z podwyżkami zabraknie ok. 370 tys. zł. (Fot. zozklobuck.com.pl)
REKLAMA
  • Wzrost wynagrodzeń w służbie zdrowia zapewnia przyjęta niedawno nowelizacja ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw.
  • Zgodnie z nowelą, gwarantowany poziom najniższych wynagrodzeń wzrasta od 17 do 41 proc.
  • Szefowie szpitali powiatowych z woj. śląskiego poinformowali, że zarządzane przez nich placówki nie mają wystarczających środków na ustawowe podwyżki.

W końcu lipca minister zdrowia Adam Niedzielski oceniał, że 90 proc. szpitali nie ma zgłasza żadnych problemów w kontekście sfinansowania podwyżek. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Bytomiu szefowie szpitali powiatowych z woj. śląskiego poinformowali, że zarządzane przez nich placówki nie mają wystarczających środków na ustawowe podwyżki.

"Zrzeszamy 22 szpitale z woj. śląskiego i właściwie żaden z tych szpitali nie jest zadowolony (…). Zdecydowana większość szpitali ma deficyt od kilkuset tysięcy do kilku milionów zł w skali roku" - mówił wiceprezes Związku Szpitali Powiatowych Woj. Śląskiego, a zarazem prezes Szpitala Murcki w Katowicach, Krzysztof Zaczek.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dyrektor tłumaczył, że dotychczas dodatkowe środki na wynagrodzenia, wynikające z tzw. współczynników korygujących, płynęły do szpitali odrębnym strumieniem. Teraz zamiast tego zwiększono wycenę świadczeń medycznych, jednak - według wyliczeń szpitali powiatowych - wzrost jest niewystarczający, by pokryć koszty podwyżek.

Deficyt jest gigantyczny

Jak wyliczał Krzysztof Zaczek, Szpital Murcki z tytułu wyższej wyceny świadczeń otrzymał 4,6 mln zł, ale jednocześnie utracił 3,6 mln zł wynikające ze wskaźników korygujących. W efekcie zyskał 1 mln zł, ale na realizację podwyżek wynikających z ustawy potrzebuje 6 mln zł. "Pojawia się gigantyczny deficyt" - mówił dyrektor, wskazując przy tym na wzrost kosztów energii dla szpitala o 130 proc. Gazy medyczne podrożały od 30 do 64 proc.

Czytaj też: Robi się coraz poważniej. Wielu szpitalom powiatowym grozi bankructwo

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szpitale powiatowe nie mają pieniędzy na ustawowe podwyżki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA