Szkolenia lekarzy z zakresu onkologii to spore wyzwanie

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że w związku ze zbliżającym się wejściem w życie tzw. pakietu onkologicznego, w 2014 i 2015 r. będą realizowane szkolenia z zakresu onkologii dla lekarzy rodzinnych i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szkolenia lekarzy z zakresu onkologii to spore wyzwanie

PODZIEL SIĘ


Autor: Rynek Zdrowia

www.rynekzdrowia.pl

10 wrz 2014 7:20


Specjaliści oceniają, że zadanie to stanowi duże wyzwanie, wymagające zaangażowania i konsultacji.

- W planowanych zmianach w zakresie diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych główną rolę odgrywa właściwa diagnostyka onkologiczna pacjenta na poziomie POZ. Dlatego niezbędnym elementem jest przeprowadzenie szkolenia lekarzy z tego zakresu - informuje Krzysztof Bąk, rzecznik resortu zdrowia. - Kwota przewidziana do wydatkowania w 2014 r. na ten cel w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych wynosi 2,2 mln zł - dodaje.

Czytaj też: Coach medyczny - nowy zawód z przyszłością?

Rzecznik precyzuje, że planowane jest przeprowadzenie szkoleń dla co najmniej 10 tys. lekarzy POZ w latach 2014-2015, w tym dla nie mniej niż dla 3 tys. w 2014 r.

Będą one organizowane na terenie całej Polski w postaci warsztatów z wykorzystaniem technik interakcyjnych. Powstanie także internetowa platforma informacyjno-edukacyjna: portal internetowy zawierający informacje 
z zakresu onkologii, wykłady oraz materiały edukacyjne i szkoleniowe dla uczestników szkoleń. Platforma umożliwi komunikację lekarzy POZ oraz lekarzy specjalistów z zakresu onkologii.

Oprócz szkoleń organizowanych przez MZ lekarze mogą korzystać także ze szkoleń prowadzonych m.in. przez regionalne ośrodki onkologiczne, np. dzięki pomocy finansowej lokalnych samorządów. Także w ofercie prywatnych firm prowadzących szkolenia medyczne można znaleźć te z zakresu onkologii.

Czytaj też: Przeszkolą lekarzy i pielęgniarki z nowych technologii

Jak wyjaśnia rzeczniczka Naczelnej Rady Lekarskiej Katarzyna Strzałkowska, ośrodek lub firma, które chcą otrzymać akredytację na planowane szkolenie lekarzy na podstawie przepisów ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty składają do izb lekarskich wniosek o akredytację.

Za szkolenie, które uzyska akredytację ORL lub NRL, przysługują punkty edukacyjne. Od początku br. do akredytacji do NIL zgłoszone zostały 43 kursy z tematyki i dziedzin związanych z onkologią.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.