- RynekZdrowia.pl (GP)
- •31 lip 2017 10:25
Aktualne orzecznictwo sądów stoi na stanowisku, że pracownik nie może łączyć pracy etatowej z pracą w ramach umowy cywilnoprawnej u tego samego pracodawcy, nawet, jeżeli ta druga umowa została zawarta za pośrednictwem podmiotu trzeciego. Stawia to szpitale w bardzo trudnej sytuacji - pisze w liście do ministra zdrowia Mariusz Wołosz, wiceprezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego.

Aby w pełni wyjaśnić problem musimy wrócić do 2008 roku, kiedy zmiana ustawy o Zakładach Opieki Zdrowotnej wprowadziła obowiązek wliczania czasu dyżuru medycznego do czasu pracy lekarzy. Spowodowało to skutek w postaci braku możliwości zagwarantowania w szpitalach - przez zatrudniony już personel medyczny - ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych (tj. 24-godzinnej pracy przez 7 dni w tygodniu).
Jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji okazało się zawieranie umów (w drodze konkursów) pomiędzy szpitalami a podmiotami zewnętrznymi, które zapewniały swoim personelem medycznym prawidłową obsadę (głównie w zakresie dyżurów pielęgniarskich oraz lekarskich).
Częściowo jest tak, że personel medyczny, którym dysponują podmioty zewnętrzne, ma równocześnie podpisane umowy o pracę z naszymi szpitalami.
Więcej przeczytasz na stronie portalu RynekZdrowia.pl



KOMENTARZE (0)