×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Szczecińskie uczelnie włączają się w akcję produkcji przyłbic ochronnych dla lekarzy

  • Autor: PAP/RAF
  • 28 mar 2020 9:28

Studenci i naukowcy ze szczecińskich uczelni włączyli się w akcję produkcji przyłbic ochronnych dla personelu medycznego. Części do osłon drukuje w 3D Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny i Akademia Sztuki w Szczecinie.

Szczecińskie uczelnie włączają się w akcję produkcji przyłbic ochronnych dla lekarzy
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • - Dziennie drukujemy w tej chwili osiemnaście opasek, chcemy jednak zwiększyć tę liczbę do ok. 50-60 sztuk -  powiedział dr inż. Marcin Królikowski z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
  • Dodał, że zespół korzysta z projektów przyłbic udostępnionych nieodpłatnie przez firmę Prusa Research, która opracowała dwie wersje ramek - mniejszą i, wygodniejszą, większą.
  • Na wydrukowanie dwóch mniejszych opasek potrzeba obecnie 4 godzin.

W drukarce 3D powstaje ramka - opaska, która pozwala na zamocowanie przezroczystej szybki ochronnej. Potrzebne są też elementy gumowe, przytrzymujące opaskę na głowie.

- Dziennie drukujemy w tej chwili osiemnaście opasek, chcemy jednak zwiększyć tę liczbę do ok. 50-60 sztuk. Pracujemy w trzyosobowym zespole. Mamy do dyspozycji sześć drukarek, kolejne trzy zostaną zakupione przez uczelnię - wszystkie będą pracowały przy tym jednym zadaniu - powiedział dr inż. Marcin Królikowski z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie (ZUT).

Dodał, że zespół korzysta z projektów przyłbic udostępnionych nieodpłatnie przez firmę Prusa Research, która opracowała dwie wersje ramek - mniejszą i, wygodniejszą, większą.

- Ramki produkujemy z politereftalanu etylenu, modyfikowanego glikolem, czyli krótko mówiąc z tworzywa PET, z którego robione są butelki do wody mineralnej czy soków. To materiał obojętny chemicznie, nadający się do dezynfekcji. Powstające z niego wydruki nie ulegają łatwo uszkodzeniu - zaznaczył dr inż. Królikowski.

Czytaj też: Politechniki Śląska i Poznańska drukują przyłbice ochronne dla lekarzy

Na wydrukowanie dwóch mniejszych opasek potrzeba obecnie 4 godzin. Naukowcy z ZUT opracowują sposób drukowania warstwowego, aby można było wydrukować kilka opasek jednocześnie.

Naukowcy oczekują jeszcze na zgłoszenia ofert od przedsiębiorców, którzy mogliby dostarczyć przezroczyste szybki do przyłbic.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szczecińskie uczelnie włączają się w akcję produkcji przyłbic ochronnych dla lekarzy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA