Studenci i naukowcy ze szczecińskich uczelni włączyli się w akcję produkcji przyłbic ochronnych dla personelu medycznego. Części do osłon drukuje w 3D Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny i Akademia Sztuki w Szczecinie.

- - Dziennie drukujemy w tej chwili osiemnaście opasek, chcemy jednak zwiększyć tę liczbę do ok. 50-60 sztuk - powiedział dr inż. Marcin Królikowski z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
- Dodał, że zespół korzysta z projektów przyłbic udostępnionych nieodpłatnie przez firmę Prusa Research, która opracowała dwie wersje ramek - mniejszą i, wygodniejszą, większą.
- Na wydrukowanie dwóch mniejszych opasek potrzeba obecnie 4 godzin.
W drukarce 3D powstaje ramka - opaska, która pozwala na zamocowanie przezroczystej szybki ochronnej. Potrzebne są też elementy gumowe, przytrzymujące opaskę na głowie.
- Dziennie drukujemy w tej chwili osiemnaście opasek, chcemy jednak zwiększyć tę liczbę do ok. 50-60 sztuk. Pracujemy w trzyosobowym zespole. Mamy do dyspozycji sześć drukarek, kolejne trzy zostaną zakupione przez uczelnię - wszystkie będą pracowały przy tym jednym zadaniu - powiedział dr inż. Marcin Królikowski z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie (ZUT).
Dodał, że zespół korzysta z projektów przyłbic udostępnionych nieodpłatnie przez firmę Prusa Research, która opracowała dwie wersje ramek - mniejszą i, wygodniejszą, większą.
- Ramki produkujemy z politereftalanu etylenu, modyfikowanego glikolem, czyli krótko mówiąc z tworzywa PET, z którego robione są butelki do wody mineralnej czy soków. To materiał obojętny chemicznie, nadający się do dezynfekcji. Powstające z niego wydruki nie ulegają łatwo uszkodzeniu - zaznaczył dr inż. Królikowski.
Czytaj też: Politechniki Śląska i Poznańska drukują przyłbice ochronne dla lekarzy
Na wydrukowanie dwóch mniejszych opasek potrzeba obecnie 4 godzin. Naukowcy z ZUT opracowują sposób drukowania warstwowego, aby można było wydrukować kilka opasek jednocześnie.
Naukowcy oczekują jeszcze na zgłoszenia ofert od przedsiębiorców, którzy mogliby dostarczyć przezroczyste szybki do przyłbic.

Słowa kluczowe
- Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny
- Akademia Sztuki w Szczecinie
- Marcin Królikowski
- Kamila Jelonek
- Eugeniusz Ginter
KOMENTARZE (0)