PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Szczecin ma poważny problem. Coraz trudniej o lekarzy i ratowników medycznych

  • Justyna Koc
    jk
  • 5 wrz 2019 22:58

Brakuje lekarzy do obsady specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego w Szczecinie. Niskie nakłady finansowe nie zachęcają do pracy w pogotowiu, a wyrwa pokoleniowa zaczyna być coraz bardziej widoczna.

Szczecin ma poważny problem. Coraz trudniej o lekarzy i ratowników medycznych
Jeszcze 10 lat temu w województwie zachodniopomorskim funkcjonowało 79 Zespołów Ratownictwa Medycznego (ZRM), dziś to już 89, w tym 16 specjalistycznych (Fot. mat. pras.)
REKLAMA

Jeszcze 10 lat temu w województwie zachodniopomorskim funkcjonowało 79 Zespołów Ratownictwa Medycznego (ZRM), dziś to już 89, w tym 16 specjalistycznych. W Szczecinie ofert pracy dla ratowników i lekarzy nie brakuje - pojawiają w prasie, a nawet w mediach społecznościowych. Odzewu jednak nie ma lub jest niewystarczający do skali potrzeb. Działania Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego (WSPR) w Szczecinie nie przynoszą pożądanych efektów. 

Problem z zapewnieniem obsady lekarzy w zespołach specjalistycznych systematycznie narasta. W dużym stopniu spowodowane jest to wygórowanymi kryteriami zawodowymi dla lekarzy w ramach ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Nowy system ratownictwa medycznego od kwietnia. Co się zmieniło?

- Powstała paradoksalna wręcz rzecz, że lekarze, którzy specjalizowali się według starych zasad, nie złożyli egzaminu i stracili uprawnienia do pracy w Zespołach Ratownictwa Medycznego, a zachowali uprawnienia do pracy w SOR-ach. Problem z lekarzami nie dotyczy tylko naszego województwa, ale całego kraju. Z problemem tym borykają się zarówno Stacje Pogotowia, jak i szpitale. Świadczą o tym kolejne ograniczenia w działalności szpitali - mówi Roman Pałka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.

Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego szacuje, że w systemie Pogotowia Ratunkowego brakuje od 30 do 60 proc. lekarzy medycyny ratunkowej. Sami lekarze apelują do ministerstwa zdrowia o zmiany w kształceniu. Podobny problem występuje wśród ratowników medycznych.

Ponadto Narodowy Fundusz Zdrowia nakłada na Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie kary za brak obsady lekarzy w zespołach. Tylko od początku 2019 roku WSPR w Szczecinie ma naliczone ponad 107 tys. kary przez Narodowy Fundusz Zdrowia jako nienależyte wykonanie umowy. To blisko 26 dni pracy jednej specjalistycznej karetki, którą NFZ wycenia na 4,1 tys. zł za dzień. Tzw. dobokaretkę bez lekarza NFZ wycenia na ok. 3,1 zł.

O trudnej sytuacji w ratownictwie medycznym dyskutowali radni województwa zachodniopomorskiego. Członkowie rady zastanawiają się nad skierowaniem specjalnego stanowiska do rządu i Ministerstwa Zdrowia o m.in. zwiększenie nakładów finansowych na ratownictwo medyczne czy obniżenie kar finansowych nakładanych na WSPR w Szczecinie do poziomu, jaki ma miejsce w innych regionach.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szczecin ma poważny problem. Coraz trudniej o lekarzy i ratowników medycznych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA