Szansa dla Polaków. Niemcy potrzebują lekarzy

Niemieccy lekarze starzeją się, a młodzi specjaliści uciekają zagranicę - dlatego powstała luka na niemieckim rynku. Jest to szansa m.in. dla Polaków.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szansa dla Polaków. Niemcy potrzebują lekarzy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

30 cze 2014 9:59


W niemieckiej wsi, położonej półtorej godziny jazdy na zachód od Frankfurtu, jest szpital, którego dyrektorem jest Ivana Stankovic z Serbii. Razem z nią pracują lekarze z Indii, Węgier, Egiptu, Słowacji i Ukrainy. Jak donosi „Bloomberg" nie jest to odosobniony przykład, ponieważ Niemcy zalewa fala młodych lekarzy ze wschodniej i południowej Europy.

Skąd taki napływ specjalistów medycyny? Niemieccy lekarze się starzeją. 44 proc. z nich ma więcej niż 50 lat, a młodych następców jest coraz mniej - wolą wyjechać do Szwajcarii, gdzie zarabiają więcej i Skandynawii - tam z kolei mają mniejszą liczbę godzin pracy.

Sytuacja nie dotyczy jedynie Niemiec, gdzie pracuje obecnie ponad 31 tys. zagranicznych specjalistów medycyny. Migracja lekarzy to trend obecny w całej Europie. W ubiegłych dziesięciu latach liczba emigrujących lekarzy wzrosła o 120 proc. Przykładowo we Francji w latach 2008-13 liczba specjalistów medycyny spoza kraju zwiększyła się o 43 proc. Również Wielka Brytania chętnie przyjmuje lekarzy z zagranicy.

cNajwięcej lekarzy - emigrantów, którzy pracują w Niemczeh, pochodzi z Rumunii, Grecji i Austrii. Polska znalazła się na piątym miejscu. Do Niemiec wyjechało 1,6 tys. polskich specjalistów medycyny - informuje „Bloomberg".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

ppp 2014-06-30 14:16:06

No i dobrze. Szansa na normalne życie , w normalnym kraju za normalne pieniądze.