PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

System zawodzi, coraz więcej osób bierze zwolnienia. Groźne zjawisko w firmach

Około 25 mln dni Polacy przebywali w 2021 r. na zwolnieniach lekarskich z tytułu problemów psychicznych, co stanowiło 10,5 proc. absencji w pracy. Znacząco spadają również efektywność i zaangażowanie w wykonywane zadania, rośnie natomiast odsetek wypadków wynikających z pogorszenia koncentracji.

 • Justyna Koc
  jk
 • 27 mar 2022 0:01
System zawodzi, coraz więcej osób bierze zwolnienia. Groźne zjawisko w firmach
Polacy przebywali w 2021 r. około 25 mln dni na zwolnieniach lekarskich z tytułu problemów psychicznych (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Jak pokazują badania Instytutu Psychiatrii i Neurologii Ezop II, ponad 25 proc., czyli ok. 8 milionów Polaków, doświadcza zaburzeń psychicznych, a 7 proc. doświadczyło zaburzeń związanych z alkoholem.
 • Dodatkowo ponad 40 proc. dorosłych Polaków twierdzi, że ich kondycja psychiczna uległa pogorszeniu podczas trwania pandemii.
 • Przy braku systemowego wsparcia dla zdrowia psychicznego Polaków to firmy powinny zadbać o własnych pracowników.

Jak pokazują badania Instytutu Psychiatrii i Neurologii Ezop II, ponad 25 proc., czyli ok. 8 milionów Polaków, doświadcza zaburzeń psychicznych. Ponadto ok. 7 proc. Polaków doświadczyło zaburzeń związanych z używaniem alkoholu.

Problemy z alkoholem

Warto także przytoczyć wyniki badania „Stresodporni”, z którego wynika, że utrzymujący się od ponad roku stan pandemii szczególnie wpłynął na kondycję psychiczną osób na kierowniczych stanowiskach. Niemal 53 proc. badanych liderów twierdzi, że pracuje więcej niż przed pandemią. Efekt? Zmęczenie – 45 proc. liderów budzi się rano zmęczonych, a co drugi określa swój poziom zmęczenia jako wysoki lub bardzo wysoki. 18 proc. z powodu przeciążenia i zmęczenia obowiązkami rozważa nawet zmianę pracy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak wyjaśnia psycholog i trener biznesu Małgorzata Czernecka, brak regeneracji i odcięcia się od tematów zawodowych wpycha liderów w strefę wypalenia zawodowego, z której większość stara się wyjść, sięgając po środki farmakologiczne lub alkohol.

- Możliwą konsekwencją takiego stylu działania będzie spadek zaangażowania, satysfakcji, efektywności oraz jakości pracy, który w bardzo wielu przypadkach najprawdopodobniej zaobserwujemy już za kilka miesięcy zarówno wśród liderów, jak i pracowników. To ostatni moment na wdrażanie dobrze przemyślanych form wsparcia – zauważa Czernecka.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: System zawodzi, coraz więcej osób bierze zwolnienia. Groźne zjawisko w firmach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Alka 2022-03-28 17:12:16

  Dziwić się... Bombardowanie informacjami o większych stopach %, polski wał. Do raty kredytu +700, od wypłaty z etatu -550, koszty życia wyzsze, pensje nie rosną współmiernie do nich. Ile można żyć na najmach, wynajętego nie przekażesz dziecku w spadku. Ile osób zakłada rodziny w dużych miastach, a najbliższych ma setki kilometrów od domu. Ile można pracować na HO z chorym przedszkolakiem, bo pracodawca krzywo patrzy na zwolnienie, albo nie ma dla ciebie zastępstwa. Niektórzy myślą, że każdy ma babcię, ciocie pod nosem. wypalenie, depresja, brak koncentracji murowana nie tylko u dorosłych, u dzieci również. Do tego jeszcze dochodzi myślenie, czy za kilka miesięcy nie trzeba będzie zabierać dziecka i uciekać przed ruskim czołgiem.

 • 1q2w 2022-03-28 14:41:21

  Chamstwo przełożonych i współpracowników, wyzysk zbierają swoje żniwo.

 • as123 2022-03-28 14:23:10

  Pandemia, praca zdalna, oglupianie dzieci poprzez zdalne "nauczanie". Zwiekszona ilosc samobojstw. Wszystko efekt dzialania rzadu. A efekty te mialy powstrzymac pandemie czego nie zaobserwowano.

 • Fedora 2022-03-28 09:18:28

  A z wojny wpadamy w kryzys, częściowo będący wynikiem spekulacji. Modne stało się wyciskanie ostatnich soków z słabszych, zależnych. Nie dziwię się, że pracownicy tracą motywację, sam też to zauważyłem w swoim otoczeniu.

 • Tim 2022-03-27 20:45:41

  Najłatwiejsze zwolnienie dla pracownika . Cała tajemnica

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA