System ochrony zdrowia uniemożliwia lekarzom prawidłową pracę

- Polski system ochrony zdrowia uniemożliwia lekarzom prawidłową pracę, chcemy eliminować błędy, ale nie mogą one stawać się elementem gry politycznej - podkreślił prezes NRL Maciej Hamankiewicz. "System to ludzie" - odpiera zarzuty minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

System ochrony zdrowia uniemożliwia lekarzom prawidłową pracę

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

6 cze 2013 10:19


ZAKTUALIZOWANA: W resorcie zdrowia odbyło się spotkanie szefa MZ m.in. z przedstawicielami Naczelnej Rady Lekarskiej ws. etyki lekarskiej i odpowiedzialności zawodowej lekarzy. W spotkaniu wzięli udział także okręgowi rzecznicy odpowiedzialności zawodowej, naczelny rzecznik odpowiedzialności zawodowej, przewodniczący sądów lekarskich oraz członkowie powołanej przy MZ komisji ds. etyki w ochronie zdrowia.

Po spotkaniu minister zdrowia podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że było ono bardzo potrzebne, a rozmowa była bardzo trudna. Arłukowicz przypomniał, że wcześniej napisał list do środowiska lekarskiego, wzywający do takiej debaty na temat standardów etycznych, jakie muszą towarzyszyć pracy lekarza. "Zapowiadałem, że rozpocznę efektywną dyskusję na ten temat; to spotkanie takie było" - dodał.

"Umówiliśmy się na dalszą współpracę" - zapowiedział minister. "Wydaje mi się, że oprócz koniecznych zmian systemowych, ważna jest też dyskusja na temat tego, jakie wartości etyczne towarzyszą pracy lekarza" - ocenił. Według niego kodeks etyki lekarskiej wymaga korekty.

Arłukowicz, zapytany o zarzuty lekarzy, że to system uniemożliwia im prawidłową pracę, odparł: "Bardzo wygodnym sposobem rozmawiania jest budowanie takiej tezy, że wszystkiemu winny jest system, ale system to ludzie, system tworzą ludzie i to zachowania ludzi kształtują także funkcjonowanie systemu". "Oprócz zmian systemowych musimy dbać także o to, aby relacje pacjent-lekarz były zbudowane na najlepszych standardach" - dodał.

"Chcę zadbać o to, aby różne sytuacje patologiczne, które się zdarzają, były dobrze skontrolowane, rozliczone i wyciągnięto z nich wnioski, aby nie rzucały cienia na całe dziesiątki lekarzy pracujących codziennie uczciwie, z pełnym poświęceniem dla pacjenta" - zapewnił Arłukowicz.

Minister poinformował, że umówił się z rzecznikami odpowiedzialności zawodowej na roboczą pracę, analizę wyroków sądów powszechnych w sprawach lekarskich i porównania pracy sądów lekarskich i sądów powszechnych.

Natomiast prezes NRL Maciej Hamankiewicz powiedział PAP po środowym spotkaniu, że minister zdrowia przyjął zaproszenie rzecznik odpowiedzialności zawodowej lekarzy Jolanty Orłowskiej-Heitzman na spotkanie 12 czerwca w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej.

"Pan minister nie do końca wiedział, jak funkcjonuje system odpowiedzialności zawodowej lekarzy w Polsce. Cieszymy się, że przyjął zaproszenie na spotkanie z rzecznikami, bo będziemy mogli to wyjaśnić" - pozwiedzał Hamankiewicz.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.