PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Studia pielęgniarskie dla ratowników? Jeśli tak, to trochę pod przymusem

Ministerstwo Zdrowia konsultuje projekt zmian w prawie, które umożliwiłyby ratownikom medycznym zdobycie drugiego zawodu - pielęgniarki - na studiach niestacjonarnych. Przedstawiciele organizacji ratowników oczekują jednak raczej nie tyle propozycji takich studiów, co wskazania drogi rozwoju rozwoju we własnym zawodzie.

Studia pielęgniarskie dla ratowników? Jeśli tak, to trochę pod przymusem
Propozycja to jeszcze jedna z prób zmniejszenia skali braków kadrowych pielęgniarek Fot. PTWP
REKLAMA

Projekt nowelizacji ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2018 r. poz. 123 i 650) wprowadzana zmianę, która ma umożliwić kształcenie na studiach pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo również w formie niestacjonarnej. Taką naukę będą mogły podejmować przede wszystkim osoby pracujące, które chcą uzyskać nowe kwalifikacje.

Propozycja to jeszcze jedna z prób zmniejszenia skali braków kadrowych pielęgniarek. W 2015 r. wskaźnik liczby pielęgniarek zatrudnionych na 1 tys. mieszkańców w Polsce wynosił 5,2, podczas gdy w krajach OECD 9,0.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Studia czy rozwój w ramach zawodu?

A pomysł m.in. stąd, że - jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia w uzasadnieniu do projektu - odnotowuje się zainteresowanie kształceniem na kierunku pielęgniarstwo, w tym również przez osoby wykonujące inne zawody medyczne, np. ratowników medycznych, opiekunów medycznych.

Czy tą drogą dostrzegalnie zwiększymy liczbę pielęgniarek?

- Obecne zainteresowanie studiami pielęgniarskimi wśród ratowników, o którym wspomina ministerstwo, wynika raczej z wypłacania pielęgniarkom dodatków do wynagrodzeń, tzw. zembalówki. Wątpliwe, że ten trend się utrzyma. Wynagrodzenie dla wykształconego mężczyzny pielęgniarza i ratownika, które wraz z tym dodatkiem nie osiąga średniej krajowej, to nic szczególnie atrakcyjnego - uważa Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Roman Badach-Rogowski, przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego (KZZPRM), uważa, że propozycja ministerstwa może zainteresować tych ratowników medycznych, którzy - ze względu na wiek - już z trudem radzą sobie w ambulansach "na pierwszej linii frontu". - Z drugiej strony rozporządzenie o medycznych czynnościach ratunkowych i świadczeniach zdrowotnych udzielanych przez ratownika medycznego i tak daje mu możliwość pracy na niektórych oddziałach. Po co w takim razie robić kolejne studia? - pyta przewodniczący KZZPRM.

Czytaj cały tekst na RynekZdrowia.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Studia pielęgniarskie dla ratowników? Jeśli tak, to trochę pod przymusem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA