Studentów stomatologii czeka w Polsce bezrobocie?

Resort zdrowia chce zwiększyć limity przyjęć na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym. Naczelna Rada Lekarska przekonuje, że w Polsce jest już jednak wystarczająco dużo stomatologów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Studentów stomatologii czeka w Polsce bezrobocie?

PODZIEL SIĘ


Autor: Rynek Zdrowia

www.rynekzdrowia.pl

6 lip 2015 9:00


Minister zdrowia w porozumieniu z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego, przygotował projekt rozporządzenia zwiększającego limity przyjęć na kierunki lekarski oraz lekarsko-dentystyczny w roku akademickim 2015/2016.

Zgodnie z projektem, od października studia lekarskie mogłoby podjąć o 677 osób więcej niż w obecnym roku akademickim. Limit przyjęć na studia stacjonarne ma zwiększyć się o 394 miejsca, a na studia niestacjonarne - o 183 miejsca. Pozostałe 100 miejsc ma powstać z myślą o osobach, które chcą rozpocząć studia (stacjonarne lub niestacjonarne) w języku innym niż język polski.

Resort zdrowia planuje także podwyższenie limitu przyjęć na kierunku lekarsko-dentystycznym o 88 miejsc (37 na studiach stacjonarnych, 14 niestacjonarnych oraz 37 na studiach stacjonarnych lub niestacjonarnych prowadzonych w języku innym niż język polski).

Zdaniem Naczelnej Rady Lekarskiej zwiększenie limitów przyjęć dla studentów, którzy nie będą kształcić się w języku polskim, nie zwiększy w praktyce liczby lekarzy w Polsce.

"Przyznawanie wysokiego limitu przyjęć dla studentów niepolskojęzycznych, mimo że prestiżowe i korzystne finansowo dla uczelni, powoduje ograniczenie miejsc do kształcenia kadry medycznej, która zostanie w Polsce" - czytamy w stanowisku przyjętym przez prezydium NRL.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.