Stres w pracy? Sprawdź, jak go ograniczyć

"Unikaj rzeczy, które cię stresują" - łatwiej powiedzieć, gorzej zrobić. Nie możemy się przecież pozbyć z pracy szefa, którego widok momentalnie wprowadza nas w stan przedzawałowy. Są jednak rzeczy, na które mamy wpływ.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Stres w pracy? Sprawdź, jak go ograniczyć

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

4 paź 2015 14:57


Wielu stresów moglibyśmy uniknąć, gdybyśmy pokusili się o lepszą organizację swojego czasu. Jasne wyznaczenie celów i planów, których trzeba się trzymać, pomogą nam okiełznać chaos zadań, stojących przed nami. Planowanie powinno dotyczyć także tak prozaicznych rzeczy jak na przykład jedzenia.

Czytaj też: Co jeść w pracy, aby nie przytyć?

- Gdy cały dzień spędzamy poza domem, jesteśmy zabiegani, zestresowani i zajęci, nie myślimy o tym co jeść, co kończy się często wrzuceniem w siebie byle czego albo niezamierzoną głodówką. Tymczasem jeśli poprzedniego dnia zaplanujemy sobie, co i kiedy zjemy i uda nam się zrealizować ten plan, osiągniemy sukces i poczujemy się lepiej – mówi Małgorzata Chylewska, dietetyk LightBox.

Komunikuj się

Jakby nie patrzeć, z osobami, z którymi pracujesz, spędzasz około jednej trzeciej doby. To naprawdę sporo. Warto popracować nad tym, aby te relacje układały się co najmniej w miarę poprawnie. Nie staraj się na siłę spełniać oczekiwań wszystkich. Wystarczy, że będziesz mieć grono kilku osób, z którymi masz dobry kontakt. Konflikty w pracy są nieuniknione, ale rozwiązuj je na bieżąco z osobą, której problem dotyczy. Jeśli jakieś zachowania w zespole przeszkadzają ci, zaproponuj wprowadzenie zasad, które pomogą wam lepiej współpracować. A przede wszystkim uśmiechaj się.

Śniadanie…

- O konieczności jedzenia śniadania mówi się najczęściej w kontekście dzieci. Tymczasem jest ono najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia także dla ludzi dorosłych. Wyjście do pracy bez śniadania nie jest dobrym pomysłem, który często kończy się tym, że w ciągu dnia szybko brakuje nam energii, jesteśmy bardziej zestresowani i zdenerwowani – mówi Chylewska.

Trzeba pamiętać, aby w miarę możliwości śniadanie było urozmaicone i bogate w produkty sezonowe, dostępne w danej porze roku. Nie zapominaj także o zabraniu do pracy zdrowej przekąski albo drugiego śniadania.

...a potem obiad albo lunch

Nie przeznaczaj przerwy na obiad na pracę i jeśli to możliwe, nie jedz przy komputerze. Jeśli w twojej pracy jest stołówka, bar, kawiarnia, w której serwowane są świeże i smaczne posiłki jesteś szczęściarzem i korzystaj z tego. Jeśli jednak, choćby ze względów finansowych, chcesz sam przygotowywać posiłki, nic nie stoi na przeszkodzie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.