×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Strajk ratowników medycznych: Ratownicy walczą o wyższe płace. Będą głodować

Głodówka i pikiety w całej Polsce – tak ratownicy medyczni chcą walczyć m.in. o wyższe pensje. 10 czerwca w Warszawie spotka się Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych, która ustali, na czym będzie polegało zaostrzenie protestu.

Strajk ratowników medycznych: Ratownicy walczą o wyższe płace. Będą głodować
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Ratownicy medyczni będą głodować i pikietować w całej Polsce.

• Dotychczasowe rozmowy z przedstawicielami rządu nie przyniosły efektów. Zamiast tego, ratownicy czują się ignorowani.

• Sytuacja w branży jest na tyle zła, że w wielu miastach ratownicy sami zwalniają się z pracy.

W sobotę (10 czerwca) w Warszawie spotka się Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych. Ustali, na czym będzie polegało zaostrzenie protestu. To, że do tego dojdzie, jest już pewne. Nadal nie ma przełomu w rozmowach z rządem. Może dojść do ogólnopolskich pikiet i manifestacji. Jeśli te nie przyniosą efektu, ratownicy będą głodować.

Ogólnopolski protest ratowników rozpoczął się 24 maja. Jak mówią jego uczestnicy, przez dwa tygodnie nie udało się dojść do porozumienia z rządem w sprawie ich postulatów. – Rząd na każde kolejne spotkania przysyłał osoby z coraz niższego szczebla. Dla nas to jasny sygnał, że nas ignoruje. Domagamy się konkretnych działań. Chcemy rozmawiać z ministrem zdrowia, finansów oraz panią premier – podkreśla Piotr Telega, sekretarz Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego WSPR w Rzeszowie.

Podwyżka, upaństwowienie, szybkie działanie

Na liście postulatów protestacyjnych znalazły się trzy główne elementy: wynosząca 1600 zł podwyżka płac, upaństwowienie ratownictwa medycznego oraz przyspieszenie prac nad dużą nowelizacją ustawy o państwowym ratownictwie medycznym. Podana kwota nie jest przypadkowa. Oznacza wyrównanie wysokości podwyżek do poziomu, jaki otrzymały pielęgniarki (wzrost 4 razy po 400 zł – przyp red.).

Propozycja Ministerstwa Zdrowia, by pensje ratowników wzrosły o 800 zł, a podwyżka była wypłacana w dwóch transzach, ich nie satysfakcjonuje.

– To o połowę mniej, niż resort zdrowia zaproponował pielęgniarkom. Nie można deprecjonować i marginalizować naszej pracy. Może mamy nasze obowiązki wykonywać wyłącznie w połowie? – komentuje Roman Badach-Rogowski, przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Strajk ratowników medycznych: Ratownicy walczą o wyższe płace. Będą głodować

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA