Strajk pielęgniarek w CZD: Nadzwyczajne posiedzenie prezydium NRPiP

W związku z protestem pielęgniarek i położnych w Centrum Zdrowia Dziecka w poniedziałek (30 maja) w Warszawie planowane jest nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych (NRPiP). We wtorek (31 maja) tym tematem ma zająć się sejmowa komisja zdrowia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Strajk pielęgniarek w CZD: Nadzwyczajne posiedzenie prezydium NRPiP

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jk

30 maj 2016 10:24


Posiedzenie NRPiP prezes samorządu pielęgniarek Zofia Małas zapowiedziała już w piątek (27 maja) w związku z trwającym od 24 maja strajkiem w CZD. Ewa Sawicka z biura prasowego NRPiP przekazała w poniedziałek (30 maja), że spotkanie ma rozpocząć się o godz. 12.00.

Wcześniej ws. CZD odbyć ma się konferencja w Ministerstwa Zdrowia z udziałem szefa resortu Konstantego Radziwiłła.

Wtorkowe (31 maja) posiedzenie komisji zdrowia wyznaczono na godz. 15. W planie prac komisji jest rozpatrzenie informacji na temat aktualnej sytuacji w Centrum Zdrowia Dziecka, którą przedstawić ma resort zdrowia.

Będą strajki w kolejnych szpitalach?

Wcześniej Małas mówiła PAP, że samorząd będzie wspierał strajkujące pielęgniarki z CZD; zapewni im także pomoc psychologiczną. - To, co się dzieje w Centrum, dzieje się w całej Polsce. Braki pielęgniarek Polsce są zbyt duże - powiedziała.

Wyraziła przypuszczenie, ze podobnych protestów można się spodziewać w kolejnych szpitalach. Powiedziała, że NRPiP oczekuje od resortu zdrowia przygotowania strategii dla pielęgniarstwa. Dodała, że samorząd wspólnie z zarządem krajowym OZZPiP zaproponowały ministerstwu rozwiązania w tym zakresie.

Pielęgniarki walczą nie tylko o wyższe zarobki

Podkreśliła, że problemem pielęgniarstwa są nie tylko niskie zarobki, ale wynikający m.in z nich brak chęci do podejmowania pracy w zawodzie przez absolwentów studiów pielęgniarstwa. Oceniła, że zbyt mała liczba pielęgniarek w placówkach może zagrażać bezpieczeństwu pacjentów.

Strajk pielęgniarek i położnych trwa od niemal tygodnia - od 24 maja, kiedy to personel, domagając się podwyżek i zwiększenia obsady kadrowej, zdecydował się na odejście od łóżek małych pacjentów. Negocjacje prowadzone są od tego czasu z krótkimi przerwami. Ostatnia tura została zawieszona w niedzielę (29 maja) wieczorem. Doradca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych CZD Piotr Pawłowski przekazał wówczas, że decyzja o kontynuowaniu akcji strajkowej została potwierdzona referendum wewnątrzzwiązkowym.

W Instytucie jest zatrudnionych 791 pielęgniarek i 9 pielęgniarek kontraktowych. Pielęgniarki przekonują, że każdego dnia w szpitalu brakuje ich ok. 70.

Średnia płaca pielęgniarki w Instytucie to - jak podaje dyrekcja - wraz z dodatkami 4,9 tys. zł brutto, zależy ona m.in. od stażu pracy i specjalizacji. Pielęgniarka bez doświadczenia otrzymuje płacę zasadniczą w wysokości ok. 2,5 tys. brutto, a po okresie próbnym również dodatki.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.