Strajk pielęgniarek może doprowadzić do likwidacji Centrum Zdrowia Dziecka?

Nieprzemyślany protest pielęgniarek z Centrum Zdrowia Dziecka może doprowadzić do likwidacji szpitala - oświadczyła w piątek dyrektorka placówki Małgorzata Syczewska. Nie można zaakceptować żądań strajkujących pielęgniarek - powiedziała. Apelowała o powrót do pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Strajk pielęgniarek może doprowadzić do likwidacji Centrum Zdrowia Dziecka?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

3 cze 2016 20:11


W szpitalu od zeszłego tygodnia trwa protest pielęgniarek; 24 maja odeszły one od łóżek pacjentów, domagając się podwyżek i zwiększenia zatrudnienia.

"Wyrażamy żal, że ten nieprzemyślany protest może doprowadzić do likwidacji szpitala, który leczy 200 tys. najciężej chorych dzieci z całego kraju i który wykonuje niektóre procedury jako jedyny w kraju" - powiedziała dziennikarzom szefowa CZD.

Jak oceniła, protest pielęgniarek powoduje wielomilionowe straty finansowe. Jej zdaniem przyznanie podwyżek w żądanych przez pielęgniarki kwotach doprowadzi do tego samego w bardzo niedługim czasie.

"Wzywamy strajkujących do uwzględniania sytuacji finansowej Instytutu i powrotu do pracy, dalszy strajk może doprowadzić jedynie do tragedii" - apelowała Syczewska. "Jedynymi, którzy mogą uchronić Instytut od tragedii, są sami strajkujący" - przekonywała. Zadeklarowała, że w każdej chwili jest gotowa usiąść do rozmów z pielęgniarkami.

Czytaj też: Pielęgniarki odkładają referendum

Pytana, czy w razie zaostrzenia strajku planowana jest ewakuacja szpitala, powiedziała, że jest to "za daleko idące pytanie". Poinformowała, że w szpitalu nie ma normalnych przyjęć, jedynie przyjęcia ze wskazań ratowania życia, jeśli nie można odesłać pacjenta do innej placówki.

W piątek wieczorem dyrekcja poinformowała dziennikarzy, że otrzymała list 300 pracowników wyrażający troskę o dalsze losy Instytutu; jak zaznaczyła - nie jest on skierowany przeciwko pielęgniarkom.

Zapewniła, że dyrekcja placówki rozumie oczekiwania płacowe pracowników. "Niemniej takie żądania powinny być osadzone na gruncie realiów funkcjonowania pracodawcy. Wymaga tego ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych" - powiedziała.

Podkreśliła, że analiza danych dotyczących zatrudnienia w CZD nie wskazuje na pogarszanie się sytuacji pielęgniarek. "Nie są prawdą informacje przekazywane przez związek (pielęgniarek - PAP) o zagrożeniu bezpieczeństwa pacjentów ze względu na zbyt małą obsadę pielęgniarską na oddziałach" - powiedziała. Na dowód przedstawiła grafiki z obsadą pielęgniarską w kwietniu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.