×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Strajk: Lekarze odmawiają pracy powyżej 48 godzin tygodniowo

  • Anna Trojanowska
    AT
  • 13 lis 2017 11:53

Lekarze zamiast strajku głodowego wypowiadają klauzule opt-out i odmawiają pracy powyżej 48 godzin tygodniowo. Ta forma protestu dotkliwie uderzy w pracę szpitali.

Strajk: Lekarze odmawiają pracy powyżej 48 godzin tygodniowo
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Do tej formy protestu zachęca m.in Naczelna Izba Lekarska, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy i Porozumienie Rezydentów. To kontynuacja akcji rezydentów, którzy w październiku prowadzili głodówkę, a w której nadal chodzi o podniesienie wynagrodzeń oraz zwiększenia nakładów na służbę zdrowia do 6,8 proc.

Lekarze w ramach protestu wypowiadają klauzulę opt-out, którą lekarze podpisują, żeby zgodnie z prawem pracować dłużej niż 48 godzin tygodniowo. Pierwsze braki kadrowe szpitale i pacjenci odczują już w styczniu - zapowiada Dziennik Gazeta Prawna.

Jak sprawdził DGP, w szpitalu w Rzeszowie niemal 90 rezydentów zadeklarowało wycofanie zgody na dyżury ponad 48 godzin. W Łodzi do takiego kroku szykuje się kilkudziesięciu lekarzy. Podobnie w Gdańsku. Tam medycy czekają tylko na paczkę z ulotkami ze wzorem wypowiedzeń klauzuli opt-out, aby podjąć decyzję w tym samym czasie.

W Warszawie od łóżek w dziecięcym szpitalu klinicznym odeszło 100 lekarzy. Wzięli jedne dzień urlopu na żądanie. W szpitalu w Proszowicach jedna czwarta specjalistów zażądała zwiększenia wynagrodzeń i zmniejszenia liczby godzin pracy.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł skrytykował działania lekarzy. Marszałek senatu Stanisław Karczewski wezwał ich do opamiętania. Bunt wydaje się jednak nie do powstrzymania.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Strajk: Lekarze odmawiają pracy powyżej 48 godzin tygodniowo

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Amin 2017-11-15 05:24:53

    Minister to czlowiek ktory powinien sluzyc ludziom. Czy ten czlowiek to robi? Jestem przekonany ze nie. Powinien odejsc jak brak mu pomysl na rozwiazanie tego sporu.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA