×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Stanisław Karczewski: Apeluję do rezydentów, by zrezygnowali z głodówki

  • Autor: PAP/JS
  • 11 paź 2017 23:03

Apeluję do rezydentów, by zrezygnowali z tej skrajnej formy protestu, jaką jest głodówka, tylko dialog może doprowadzić do porozumienia – powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Stanisław Karczewski: Apeluję do rezydentów, by zrezygnowali z głodówki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

"Rezydenci przystąpili ponownie do głodówki, bardzo żałuję. Miałem nadzieję, że uda się porozumieć, że rezydenci przystąpią do pracy, że będą się chcieli uczyć. Mam nadzieję, że przyjdzie chwila refleksji i rezydenci wrócą do negocjacji i wrócą do pracy" - powiedział.

Karczewski ocenił, że oczekiwania rezydentów są bardzo duże.

"Państwo przeznacza na rezydenturę 1 mld 100 mln zł, a rezydenci chcą dodatkowo 1 mld 200 - czyli chcą podwojenia swoich dochodów. To jest niemożliwe dla budżetu. Nikt nie będzie czarodziejem i nie znajdzie takiej kwoty dla rezydentów" - powiedział.

Podkreślił, że rząd musi mieć na uwadze też to, jak zachowają się w tej sytuacji pozostałe grupy zawodowe, nie tylko w środowisku pracowników służby zdrowia. Przypomniał też stanowisko premier Beaty Szydło, która - jak wskazał - przedstawiła rezydentom propozycję podniesienia im stawek, wzrostu nakładu na służbę zdrowia.

"To było i w programie PiS. Mamy już opracowaną ustawę, która podwyższa składki do 6 proc. Tu jest dyskusja, jak szybko miałoby to nastąpić. Ale ponieważ jest dobra koniunktura i w Europie i Polsce, to myślę, że ten wzrost nastąpiłby szybciej od zakładanego, pierwotnego terminu" - powiedział Karczewski.

Dodał, że premier musi dążyć do podwyżki wynagrodzeń wszystkich pracowników służby zdrowia. "Nie można patrzeć tylko na rezydentów, odrywając się od reszty. To jest całość, pracuje się w zespole. Lekarze nie pracują sami, pracują w grupie z pielęgniarkami i innymi pracownikami służby zdrowia" - mówił.

Dlatego - zaznaczył - premier zaproponowała też utworzenie zespołu w KPRM, który miałby pracować nad zmianami dot. płac.

"Premier zrobiła wszystko co mogła, poświęciła bardzo dużo czasu na rozmowy z rezydentami. Co można zrobić więcej? Zawsze można rozmawiać" - ocenił.

"Ja apeluję do rezydentów, by zrezygnowali z tej skrajnej formy protestu, tylko dialog może doprowadzić do porozumienia" - powiedział marszałek Senatu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Stanisław Karczewski: Apeluję do rezydentów, by zrezygnowali z głodówki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA