PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Średnia wieku pielęgniarek w Polsce wynosi 53 lata

  • Autor: PAP/JP
  • 24 maj 2022 13:09

Średnia wieku pielęgniarek w Polsce to 53 lata, położne są dwa lata młodsze. Chcemy odmłodzić nasz pielęgniarski stan, dlatego zależy nam na zachęcaniu młodych do studiowania tych kierunków – powiedziała we wtorek prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas.

Średnia wieku pielęgniarek w Polsce wynosi 53 lata
Prezes NRPiP Zofia Małas (z prawej) (fot. PAP/Paweł Supernak)
REKLAMA
  • Na fasadzie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Warszawa Wola-Śródmieście odsłonięto we wtorek mural przedstawiający pielęgniarkę, pielęgniarza i położną. "Profesjonalni i samodzielni. 30 lat samorządu pielęgniarek i położnych" - napisano na muralu.
  • "Przez 30 lat przebyliśmy bardzo długą drogę i staliśmy się zawodem samodzielnym i profesjonalnym" - powiedziała prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas.
  • "Średnia wieku to 53 lata u pielęgniarek, położne są dwa lata młodsze. Chcielibyśmy odmłodzić nasz pielęgniarski stan, bardzo zależy nam na zachęcaniu młodych do studiowania pielęgniarstwa i później - zdobywania dyplomów" - mówiła.

"Przez 30 lat przebyliśmy bardzo długą drogę i staliśmy się zawodem samodzielnym i profesjonalnym. Wejście do UE wymusiło zmianę kształcenia pielęgniarek i położnych z kształcenia na poziomie średnim do kształcenia akademickiego. Kształcenie to odbywa się od 2000 roku na kierunkach pielęgniarstwa i położnictwa na uniwersytetach medycznych, w akademiach medycznych i wyższych szkołach posiadających kierunki pielęgniarstwa i położnictwa" - powiedziała prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas.

Przyznała, że "zawód pielęgniarki i położnej jest trochę na zakręcie". "Mamy lukę pokoleniową, którą chcielibyśmy bardzo szybko zlikwidować, stąd ten mural. Pielęgniarki i położne stanowią około 60 proc. personelu medycznego ogółem, mamy więc ważną misję do przekazania" - podkreśliła.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"W Polsce mamy 234 tys. pracujące pielęgniarek, 29 tys. pracujących położnych i to, co nam spędza sen z oczu, to wiek naszych koleżanek. Są bardzo doświadczone, średnia wieku to 53 lata u pielęgniarek, położne są dwa lata młodsze. Chcielibyśmy odmłodzić nasz pielęgniarski stan, bardzo zależy nam na zachęcaniu młodych do studiowania pielęgniarstwa i później - zdobywania dyplomów" - mówiła.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Średnia wieku pielęgniarek w Polsce wynosi 53 lata

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA