Sporny czas pracy przychodni: poradnia to nie fabryka, ale porządek musi być

Czy kolejni pacjenci zamiast do placówek podstawowej opieki zdrowotnej trafią do szpitalnych oddziałów ratunkowych? Taki może być efekt komunikatu Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ jaki rozesłano do lekarzy rodzinnych. Fundusz przypomina w nim, że płatnik pokrywa koszty działalności przychodni w godzinach od 8.00 do 18.00.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Sporny czas pracy przychodni: poradnia to nie fabryka, ale porządek musi być

PODZIEL SIĘ


Autor: Rynek Zdrowia/KL

www.rynekzdrowia.pl

5 sie 2014 11:32


Lekarze nie kryją niezadowolenia z decyzji, która nakazuje im pracować w przychodniach w ściśle określonych godzinach. Zwracają uwagę, że wyznaczając godziny przyjęć pacjentom starają się dostosować do ich potrzeb.

Dlatego niektóre placówki funkcjonują w innych przedziałach czasowych, np. od godz. 7.00 do 17.00 czy od 9.00 do 19.00. Teraz lekarze obawiają się, że jednoznaczny komunikat NFZ w tej sprawie wykluczy możliwość pracy przychodni w innych godzinach niż od 8 do 18.

To zgodnie z prawem, ale...

Lekarze wskazują, że w tej sytuacji obsługiwanie pacjentów po godzinie 18.00 będzie możliwe wyłącznie na zasadach komercyjnych. Może się okazać, że chorzy nie będą też mogli oddawać do badania moczu lub krwi przed godz. 8.00 Część pacjentów nie będzie zatem mogła skorzystać z takich usług przed udaniem się do pracy.

Czytaj też: Będą zmiany w pracy dyspozytorów medycznych

- Oddział małopolski nie pierwszy raz podejmuje takie działania. Niby jest to zgodnie z prawem, ale... Czas pracy w poradni podstawowej opieki jest określony ustawą - POZ udziela świadczeń od poniedziałku do piątku od 8.00-18.00. Ale to nie jest takie proste, podobnie jak cała medycyna, a zwłaszcza wtedy, gdy pacjent chory wymaga pomocy - komentuje Bożena Janicka, prezes Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Dodaje, że "poradnia to nie fabryka, gdzie jak zawyje syrena wszystko rzucamy i wychodzimy - tu są ludzie i to chorzy". Podkreśla, że praca po godz. 18.00 jest czymś normalnym w tym zawodzie.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.