PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Spór między pielęgniarkami a dyrekcją doprowadzi do zamknięcia szpitala?

W Staszowie nadal protestują pielęgniarki domagające się wprowadzenia wypłacanych ustawowo podwyżek do podstawy wynagrodzenia. Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej zapowiedział, że rozpoczyna procedurę wygaszania działalności placówki.

Spór między pielęgniarkami a dyrekcją doprowadzi do zamknięcia szpitala?
Dyrektor szpitala twierdzi, że rozpoczyna procedurę wygaszania działalności placówki. Fot. PTWP (zdj. ilustracyjne)
REKLAMA

Pomimo trwających rozmów dyrekcja i pielęgniarki nie porozumieli się w sprawie żądań. Jeszcze w środę (12 kwietnia) pielęgniarki zapowiedziały zaostrzenie protestu.

- W środę po świętach rozpoczynamy strajk generalny - oświadczyła szefowa Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w szpitalu Beata Uba.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Brak porozumienia z pielęgniarkami i impas w rozmowach potwierdził w piątek (14 kwietnia) Józef Żółciak, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Staszowie. Jednocześnie przekazał, że rozpoczyna procedurę wygaszania działalności placówki.

- Poinformowałem o tym radę społeczną i organ założycielski, czyli starostwo. Czekam na ich akceptację. Kolejnym krokiem będzie powiadomienie o tym wojewody - powiedział "Gazecie Wyborczej". Zaznacza, że dopiero wtedy będzie można myśleć o wstrzymaniu przyjęć do szpitala czy przewożeniu pacjentów do innych lecznic.

To rozwiązanie teoretycznie jest możliwe, bo wcześniej, w tym tygodniu, dyrektorzy szpitali powiatowych z regionu świętokrzyskiego oraz starostowie wystosowali uchwałę. Piszą w niej o solidarności z Józefem Żółciakiem. I zapewniają pomoc w opiece nad pacjentami.

Spór miedzy pielęgniarkami a dyrekcją placówki dotyczy podwyżek pensji. Jesienią 2015 r. rozporządzenie ministra zdrowia gwarantowało pielęgniarkom podwyżkę cztery razy po 400 zł w ciągu kilku lat.

Związek postulował, aby pieniądze te wpisać to podstawy wynagrodzenia, a nie - tak jak teraz - przekazywać je jako dodatek do pensji. W tej chwili wypłacana jest druga transza tej podwyżki, a łącznie podwyżka wynosi obecnie ok. 450 zł netto miesięcznie.

Szpital w Staszowie obejmuje opieką około 100 tysięcy osób. Posiada 357 łóżek na czterech podstawowych oddziałach: chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych, ginekologiczno - położniczym, pediatrycznym oraz ośmiu specjalistycznych, w tym neonatologicznym, chirurgii urazowo-ortopedycznej, udarowym, anestezjologii i intensywnej terapii.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Spór między pielęgniarkami a dyrekcją doprowadzi do zamknięcia szpitala?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA