Społeczeństwo się starzeje, a geriatrów w Polsce jak na lekarstwo

W Polsce znaczenie lekarzy zajmujących się osobami w podeszłym wieku nadal jest niedoceniane, a liczba geriatrów w szpitalach niewystarczająca.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Społeczeństwo się starzeje, a geriatrów w Polsce jak na lekarstwo

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

23 paź 2014 21:42


Wyzwania stojące przed polityką senioralną w Polsce były jedynym z tematów pierwszego dnia - rozpoczętego dziś - X Forum Rynku Zdrowia w Warszawie.

Według danych przywołanych przez prof. Barbarę Bień, w Polsce jest obecnie ok. 300 lekarzy geriatrów; dostępność do nich jest różna w poszczególnych województwach.

Czytaj też: Jakich lekarzy specjalistów brakuje najbardziej?

"Apeluję o to, by już przygotowywać bazę do standardów, które są zapisane w prawie. Są uczelnie, gdzie ciągle nie ma klinik geriatrii i będą one tworzone pewnie w popłochu lub na bazie oddziałów chorób wewnętrznych, gdzie studenci nie będą mieli szansy widzieć pacjenta całościowo, np. poprzez problemy sensoryczne, kardiologiczne, diabetologiczne i funkcjonalne" - powiedziała prof. Bień.

Czytaj też: Opiekun medyczny osób starszych: ten zawód ma przyszłość nie tylko w Polsce

Podczas debaty podkreślano, że w Polsce przybywa seniorów. Piotr Winciunas z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych poinformował podczas debaty, że obecnie składki do ZUS płaci ok. 14,5 mln osób; zakład wypłaca emerytury blisko pięciu milionom osób, podobna liczba pobiera renty.

"Nasze prognozy wskazują na to, że do 2060 r. proporcje bardzo się zmienią - samych emerytów będzie ok. ośmiu milionów" - powiedział.

Według prognoz GUS, w nadchodzących dekadach nasze społeczeństwo będzie się gwałtownie starzeć, a liczba mieszkańców Polski będzie systematycznie malała i w 2050 r. spadnie z obecnych 38,5 mln do 33 mln 950 tys.

Na prawie dwa miliony dzieci w wieku od 0 do 4 lat przypada dziś niewiele ponad 4 tys. stulatków, a w 2050 r. na 1 mln 300 tys. maluchów będzie przypadać już 60 tys. osób w wieku 100+.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.