Słowackie pielęgniarki mają dość. Wypowiedzenia złożyło 540 osób

Spośród 13 tys. zatrudnionych w słowackich szpitalach pielęgniarek, 540 odeszło w poniedziałek (1 lutego) z pracy na podstawie zbiorowych wypowiedzeń.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Słowackie pielęgniarki mają dość. Wypowiedzenia złożyło 540 osób

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

2 lut 2016 8:51


Według ministra zdrowia Viliama Czislaka najpilniejsza opieka nad pacjentami jest zapewniona, ale niektóre placówki musiały ograniczyć liczbę zaplanowanych zabiegów, jak również zwrócić się o pomoc do wojska. Natomiast strona związkowa twierdzi, że odchodzących wykwalifikowanych pielęgniarek nie da się w krótkim czasie zastąpić i szpitale nie będą w stanie realizować wszystkich swych usług w pełnowartościowy sposób.

Pielęgniarki złożyły wypowiedzenia sprzeciwiając się między innymi pominięciu w nowej dotyczącej ich ustawie zasady, że wzrost płac powinien następować automatycznie wraz ze zwiększaniem się stażu pracy i obejmować wszystkich pracowników. Podobny protest, przeprowadzony w 2011 roku przez lekarzy, poważnie zakłócił funkcjonowanie szpitali.

- Z ludzkiego punktu widzenia jest mi bardzo przykro. Pielęgniarki opuściły swych pacjentów, stało się to po raz pierwszy w historii Słowacji. Opieka zdrowotna dla pacjentów jest jednak zapewniona - powiedział Czislak.

Dodał, że szpitale są nadal zdolne funkcjonować i "nie jest to żadna improwizacja".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Olak 2016-02-22 11:28:57

A kto wtedy będzie nas leczył?:( Już i tak wiele wyjeżdża, korzystają z programów typu Curaswiss czy Poloniusz i jaaaadą za pieniążkami za zachodnią granicę. Lepiej życzmy polskiemu rządowi żeby potrafił je zatrzymać tu u nas.

J23 2016-02-02 22:53:18

Wypada życzyć takich radykalnych posunięć polskim pielęgniarkom! :-)