×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Sejm: Komisja za rządowym projektem o minimalnych wynagrodzeniach w służbie zdrowia

  • Autor: PAP/JS
  • Opublikowano: 7 cze 2017 20:07

Sejmowa komisja zdrowia poparła rządowy projekt ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych. Przeciwni tej regulacji byli związkowcy, którzy przypominali, że do Sejmu trafił już projekt obywatelski w tej sprawie.

Sejm: Komisja za rządowym projektem o minimalnych wynagrodzeniach w służbie zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko przypominała, że pracownicy medyczni od dawna domagają się określenia poziomu minimalnych wynagrodzeń.

• Podkreśliła, że ustawa obejmie wszystkie grupy zawodowe pracowników medycznych, a nie jedynie wybrane, jak to miało miejsce np. w przypadku podwyżek wynegocjowanych przez pielęgniarki z poprzednim rządem (tzw. 4 razy 400).

Obecnie w Sejmie są dwa projekty regulujące minimalne wynagrodzenia pracowników medycznych - projekt rządowy oraz obywatelski, pod którym zebrano prawie 240 tys. podpisów. Projekt obywatelski przygotowało Porozumienie Zawodów Medycznych (PZM) skupiające kilkanaście związków i organizacji zrzeszających pracowników służby zdrowia. W piśmie z 29 maja marszałek Marek Kuchciński poinformował, że projekt obywatelski zostanie skierowany do pierwszego czytania.

W środę (7 czerwca) komisja zdrowia rozpatrywała jedynie projekt rządowy. Pełnomocnik komitetu inicjatywy ustawodawczej Tomasz Dybek apelował do członków komisji o zmianę terminu posiedzenia, by oba projekty były rozpatrywane jednocześnie. "Proszę państwa o wzniesienie się ponad podziały polityczne, to jest projekt obywatelski, nie polityczny" - powiedział. Podczas posiedzenia komisji przed Sejmem pikietowała grupa przedstawicieli PZM, którzy także domagali się wspólnego rozpatrywania projektów i wyższych podwyżek.

Za przerwaniem posiedzenia opowiedzieli się posłowie PO, PSL i Nowoczesnej, którzy przekonywali, że zwyczajowo tak podobne projekty rozpatrywane są wspólnie. Posłanka Józefa Hrynkiewicz (PiS) argumentowała, że rozpatrzenie już w środę projektu rządowego, przyspieszy pracę nad uregulowaniem minimalnych wynagrodzeń. Ostatecznie posiedzenie komisji było kontynuowane - za jego przerwaniem głosowało 12 posłów, 17 było przeciw.

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko przypominała, że pracownicy medyczni od dawna domagają się określenia poziomu minimalnych wynagrodzeń. Podkreśliła, że ustawa obejmie wszystkie grupy zawodowe pracowników medycznych, a nie jedynie wybrane, jak to miało miejsce np. w przypadku podwyżek wynegocjowanych przez pielęgniarki z poprzednim rządem (tzw. 4 razy 400).

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm: Komisja za rządowym projektem o minimalnych wynagrodzeniach w służbie zdrowia
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA