PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Są nowe dane o absencji chorobowej z października 2019 r.

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 26 lis 2019 13:35

Z danych o absencji chorobowej Conperio wynika, że w październiku 2019 r. czas trwania zwolnień w polskich przedsiębiorstwach wzrósł. Choroba trwała średnio 7,4 dnia.

Są nowe dane o absencji chorobowej z października 2019 r.
Adobe Stock
REKLAMA

Dane przekazane w informacji prasowej przez Conperio oparte są o raport absencji chorobowej, który uwzględnia dane z ponad 110 firm. Są to przedsiębiorstwa z sektorów spożywczego, przemysłowego (przemysł ciężki i lekki), hutnictwa i logistyki. Jak wynika z metodologii raportu, wielkość próby badawczej to około 95 tys. pracowników.

- W październiku obserwowaliśmy wzrost średniego czasu trwania zwolnienia lekarskiego oraz ogólny wzrost absencji w każdej grupie wiekowej (najbardziej dynamicznie w obszarze 50+ lat). Średni czas trwania zwolnienia chorobowego wynosił 7,4 dnia. Obserwujemy średni wzrost wskaźnika absencji chorobowej w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,5 punktu procentowego. Absencja utrzymuje się na podobnym poziomie jak w ubiegłym roku w tym samym czasie - komentuje prezes Conperio Mikołaj Zając.

Średni czas trwania ZLA w okresie październiku u wszystkich badanych podmiotów w zależności od wieku pracownika i wskazania lekarskiego (w dniach) (źródło: materiały prasowe Conperio)
Średni czas trwania ZLA w okresie październiku u wszystkich badanych podmiotów w zależności od wieku pracownika i wskazania lekarskiego (w dniach) (źródło: materiały prasowe Conperio)
Współczynnik absencji chorobowej w zależności od wielkości zatrudnienia w przedsiębiorstwie wahał się. W firmach zatrudniających powyżej 500 pracowników wynosił 7,1 proc., poniżej 500 pracowników - 5,7 proc., a gdy pominiemy wielkość kadry, wynosił 6,55 proc. Wylicza się go, dzieląc liczbę opuszczonych godzin pracy przez liczbę wszystkich godzin pracy w danej firmie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Współczynnik absencji chorobowej w poszczególnych gałęziach przemysłu wynosił odpowiednio: produkcja spożywcza - 8,8 proc., automotive - 4,5 proc., przemysł ciężki - 4,1 proc., przemysł lekki - 5,9 proc. i logistyka - 8,4 proc.

Zgodnie z danymi ZUS pracujący Polacy spędzili poza pracą w 2018 r. dokładnie 246 mln 692 tys. 552 dni. ZUS jednocześnie informował, że w ciągu 12 miesięcy minionego roku wydano łącznie 19 948,5 tysięcy zaświadczeń lekarskich upoważniających do zwolnienia chorobowego z pracy. Niebawem zobaczymy, czy rok 2019 odnotuje wzrost, czy spadek tych liczb.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Są nowe dane o absencji chorobowej z października 2019 r.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA