Rząd dąży do tego, by upaństwowić ratownictwo - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.
-
Autor: PAP/JS
- •13 mar 2017 17:09
W ramach małej nowelizacji przepisów ma zostać wprowadzany System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego (SWD PRM) (fot.sxc.hu)
• Upaństwowienie systemu ratownictwa planowane jest w ramach dużej nowelizacji przepisów o ratownictwie.
• Planowane jest wprowadzenie obowiązku zatrudniania personelu zespołów ratownictwa medycznego na etat, zespoły te mają zaś być obowiązkowo trzyosobowe.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
• Resort w nowym przepisach chce też jasno opisać ścieżkę kształcenia ratowników medycznych: trzyletni licencjat, półroczną praktykę i egzamin.
"Do tego zmierza również projekt przygotowany w resorcie zdrowia, który jest obecnie w konsultacjach" - oświadczył na briefingu prasowym Bochenek. "Zależy nam na tym, by możliwie szybko go przyjąć. Wszystko będzie oczywiście zależało od tempa prac w parlamencie" - dodał.
W piątek (10 marca) podczas Walnego Zjazdu Delegatów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych w Kościelisku koło Zakopanego osiem związków zawodowych zrzeszających ratowników zdecydowało się połączyć siły, by wspólnie domagać się podwyżek, likwidacji prywatnego ratownictwa i przyspieszenia prac nad nowelizacją ustawy o ratownictwie medycznym.
Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz na posiedzeniu sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej przypominał w lutym, że resort planuje upaństwowienie systemu ratownictwa medycznego i zapowiadał m.in. pozostawienie lekarzy w karetkach, wprowadzenie trzyosobowych zespołów ratownictwa oraz koncentrację dyspozytorni.
Wiceminister informował, że w ramach dużej nowelizacji przepisów o ratownictwie planowane jest m.in. upaństwowienie systemu ratownictwa. Zaproponowano m.in., aby umowy na świadczenia zdrowotne z ratownictwa wykonywały wyłącznie samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, jednostki budżetowe oraz spółki z co najmniej większościowym udziałem Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub publicznych uczelni medycznych.
Planowane jest wprowadzenie obowiązku zatrudniania personelu zespołów ratownictwa medycznego na etat, zespoły te mają zaś być obowiązkowo trzyosobowe - w tej chwili mogą być dwu- lub trzyosobowe. MZ zapowiadało pierwotnie stopniową rezygnację ze specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego, w których składzie jest lekarz, na rzecz zespołów podstawowych składających się z kompetentnych ratowników. Wiceminister przekazał jednak, że w wyniku rozmów ze środowiskiem zdecydowano się na uelastycznienie przepisów.
Resort w nowym przepisach chce też jasno opisać ścieżkę kształcenia ratowników medycznych. Miałaby ona obejmować obowiązkowy trzyletni licencjat, półroczną praktykę i egzamin w Centrum Egzaminów Medycznych.
W ramach małej nowelizacji przepisów ma zostać wprowadzany System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego (SWD PRM). Przewidywane jest funkcjonowanie dyspozytorni medycznych w ramach urzędu wojewódzkiego i dalsza ich koncentracja. Każda dyspozytornia ma obejmować określony rejon operacyjny.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU
KOMENTARZE (0)